Twój koszyk jest pusty

2022-09-27

Kiedy odbywa się ceremonia Chrztu Świętego?

Tak naprawdę to od rodziców zależy, kiedy zdecydują się ochrzcić swoje dziecko. W zdecydowanej większości przypadków podejmują oni tą decyzję, kiedy maluch ma kilka miesięcy. Jeśli jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe, istnieje szansa na przyjęcie Chrztu Świętego także w starszym wieku. Zdarza się, że na chrzest decydują się osoby dorosłe. W ich przypadku rodzice nie podjęli decyzji o wprowadzeniu do kręgu osób wierzących. Niezależnie od tego, czy chrzcimy dziecko miesięczne, czy takie, które ma dwa latka, zawsze niezbędna jest biała szata. Zwyczaj jej nakładania jest bardzo stary.

Co symbolizuje biała szata  przy chrzcie i skąd wziął się zwyczaj nakładania białej szaty?

Mało kto wie, że zwyczaj ten wywodzi się z czasem, kiedy chrzest odbywał się w rzece. Wówczas po namaszczeniu olejami i wyjściu z wody ochrzczeni nakładali na siebie szatę, która zazwyczaj miała kolor biały. Co symbolizuje biała szata przy chrzcie? Z czasem szata ta nabrała dużego znaczenia. Zaczęto traktować ją jako symbol odejścia od grzechu, obmycia z winy i wejścia w krąg osób wierzących. Biała szata miała także przypominać o konieczności życia według tego, czego nauczał Chrystus. Symbolika ta utrzymała się do dzisiaj. Wskazuje się, że jest ona również symbolem wewnętrznej przemiany, jaka dokonuje się w osobie, która przyjmuje chrzest, rozpoczęcia życia według zasad wiary katolickiej. Biel symbolizuje czystość i niewinność, a także duchowość. Kolor ten nie jest więc przypadkowy. Chrzest Święty zmywa bowiem grzech pierworodny, sprawia, że nasze serca stają się czyste.

Kiedy nakładana jest biała szata?

Za nałożenie białej szaty w czasie Chrztu Świętego odpowiedzialna jest matka chrzestna. To właśnie na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie ochrzczonej osoby w życie religijne. Decydując się na zostanie matką chrzestną, należy więc zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zadanie niezwykle ważne. Wiele osób, które nigdy nie uczestniczyły bezpośrednio w Chrzcie obawia się tego, że nie będą wiedziały, kiedy nałożyć szatę na osobę ochrzczoną. Nie trzeba tym zaprzątać sobie myśli. Kapłan, który przewodniczy uroczystości zawsze jasno o to sygnalizuje, wypowiadając następujące słowa „ stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę na chrzest. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne.” To właśnie w tym momencie należy na piersi dziecka położyć białą szatę.

Jaką szatę do chrztu wybrać?

Białą szatę kupują albo rodzice, albo matka chrzestna. Uzależnione jest to od wzajemnych ustaleń. Warto pamiętać, że obecnie w sprzedaży znaleźć można szeroki wybór szatek, które różnią się między sobą. Ich cechą wspólną jest oczywiście biały kolor. Postawić można na prosta, klasyczną białą szatę, która nie zawiera żadnych elementów dekoracyjnych. Coraz częściej jednak rodzice przywiązują dużą wagę do tego, jak wygląda biała szata ich dziecka. Dlatego dużą popularnością cieszą się modele ozdobione koronką bądź przeplecioną w ozdobny sposób wstążką. Ci bardziej wymagający mogą zdecydować się na szatkę wyszywaną. Haft wykonywany jest najczęściej złotą nitką, która doskonale komponuje się z bielą szaty. Postawić można na modele wykonywane maszynowo, które są oczywiście tańsze, jak i droższe szatki szyte ręcznie, które są niezwykle eleganckie. Jeśli chodzi o szaty haftowane, to w grę wchodzi zarówno haft ręczny, jak i komputerowy, który daje równie dobry efekt. Chętnie wybierane są szaty, na których wyhaftowano imię dziecka. Można pokusić się o zamówienie modelu z datą Chrztu Świętego bądź dowolnie wybranym wzorem nawiązującym do tego ważnego wydarzenia. Obecnie nowością na rynku produktów chrzcielnych są szatki ze zdjęciem dziecka. To, na jaką szatę ostatecznie się zdecydujemy uzależnione jest od naszych preferencji. Wśród wielu modeli znaleźć można taki, który na pewno się w nie wpisze.

Co symbolizuje biała szata przy chrzcie? Bez względu na to, czy zdecydujemy się postawić na klasyczną białą szatę pozbawioną ozdobników, czy wybierzemy model bardziej strojny bądź ozdobiony zdjęciem dziecka, powinniśmy pamiętać, że jest to niezwykły symbol, który przez całe życie powinien przypominać ochrzczonej osobie, że jest członkiem wyjątkowej wspólnoty. Wygląd szaty powinien wpisywać się w charakter uroczystości. Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc elegancki model, który wykonano, dbając o najmniejsze detale. Jeśli ozdobniki, to tylko w niewielkiej ilości i tylko w kolorze białym bądź złotym. Biała szata nie jest czymś, co powinno być ekstrawaganckie bądź awangardowe.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel