Twój koszyk jest pusty

Chrzest Święty - co musisz kupić?

2019-07-18
Chrzest Święty  - co musisz kupić?

Chrzciny to niezwykle ważna uroczystość o religijnym i rodzinnym charakterze. By celebrować ją w odpowiedni sposób, należy zadbać o zakupienie kilku potrzebnych przedmiotów. Czego nie może zabraknąć na Chrzcie Świętym? O czym warto pamiętać?

Przygotowania do Chrzcin to spore przedsięwzięcie, a często również wyzwanie finansowe. Trzeba zadbać nie tylko o ubranko dla dziecka i różnego typu drobiazgi, ale też zaprosić gości i zdecydować, czy po uroczystości podejmie się ich w domu, czy też w wynajętym lokalu. Wielu rodziców, chcąc uwiecznić te wspaniałe chwile na zdjęciach, decyduje się też na zatrudnienie profesjonalnego fotografa. Jak widać, przed Chrztem Świętym jest sporo do załatwienia, a pamiętać należy też o wszelkich drobiazgach.

Czego nie może zabraknąć na Chrzcie Świętym?

Oprócz uczestników uroczystości i szczerej chęci przystąpienia do sakramentu, zdecydowanie należy mieć przy sobie także kilka niezbędnych elementów, które są wymagane podczas ceremonii. Jest to:

  1. Szatka do Chrztu

Najczęściej zakłada się ją na uroczyste ubranko i to w określonym czasie podczas ceremonii. Zgodnie z tradycją, szatkę na Chrzest powinna kupić Matka Chrzestna, ale w wielu wypadkach odchodzi się od tego zwyczaju i wówczas to rodzice muszą zadbać o ten element stroju dziecka. Warto wcześniej porozmawiać z Chrzestnymi, by ustalić, kto kupuje te przedmioty i uniknąć ewentualnych braków lub nadprogramowych zakupów.

Jaką szatkę do Chrztu kupić? Możemy zdecydować się na uniwersalną szatkę (z ponadczasowym haftem lub nadrukiem) albo na wersję personalizowaną, która będzie zawierała imię dziecka, datę Chrztu, a nawet zdjęcie. Jeśli chodzi o kolorystykę, to możemy sięgnąć po całkowicie białą szatkę (z nadrukiem lub haftem w innym kolorze) albo po model zdobiony kolorem podkreślającym płeć dziecka (różowe wstawki stosowane w szatkach dla dziewczynek, a niebieskie w szatkach dla chłopców). Przykładowe szatki, po jakie można sięgnąć:

Szatka Niebieski Krzyż Chrzest Pamiątka Dowolne Zdjęcie Grafika - Szatka do Chrztu dla chłopca. Prosty, ponadczasowy krój, atłasowa tkanina i możliwość indywidualnej personalizacji szatki to ogromne atuty tego rozwiązania. Na szatce można umieścić zdjęcie dziecka oraz dedykację.

Szatka Różowy Krzyż Chrzest Pamiątka Dowolne Zdjęcie Grafika – szatka na Chrzest Święty dla dziewczynki. To urocza i pięknie zdobiona szatka, którą można dowolnie spersonalizować – umieszczając na niej nadruk zdjęcia oraz dedykację.
  1. Uroczyste ubranko i buciki

Szatka do Chrztu nie jest kompletnym strojem na tę okoliczność, a wyłącznie dodatkiem do dziecięcego ubranka. Warto więc zadbać o ładny strój na Chrzciny. Dla dziewczynki można wybrać sukienkę i rajstopy, a dla chłopca zestaw ze spodniami – niektórzy decydują się nawet na miniaturowe garniturki dziecięce. Ważnym elementem są też buciki, które także powinny być dopasowane do reszty stroju. W chłodniejsze dni pamiętać należy również o ciepłym kocyku, a nawet miękkiej czapeczce. 

Ubranko do Chrztu nie musi być całkowicie białe. Ważne, by nie było pstrokate i nie kłóciło się pod względem stylu i estetyki z powagą uroczystości.

  1. Świeca do Chrztu

Kolejnym niezbędnym elementem na Chrzcie Świętym jest właśnie świeca. Powinna to być estetycznie wykonana, ozdobna świeca dedykowana na Chrzciny. Zgodnie z tradycją, za zakup świecy na Chrzest odpowiedzialny jest Ojciec Chrzestny, ale w praktyce bywa różnie, dlatego warto ustalić tę kwestię z wyprzedzeniem, by mieć pewność, że świeca zostanie zakupiona.

Jaką świecę wybrać na Chrzest?

Wybór świec na Chrzest Święty jest bardzo szeroki. Są to zarówno zdobione gromnice o uniwersalnym charakterze, jak i wykonane na zamówienie świece personalizowane. Szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na świece z opcją personalizacji, gdyż są one zdecydowanie bardziej osobiste i pamiątkowe. Na takiej świecy można umieścić imię dziecka, datę Chrztu, a nawet fotografię dziecka. Oto przykładowe świece, po jakie warto sięgnąć:

Świeca na chrzest Koronkowa Srebrna Indywidualny Nadruk + Profitka – piękna, subtelna i elegancka świeca z profitką i możliwością personalizacji. Jest to świeca zdobiona ręcznie z dbałością o każdy detal. Można umieścić na niej zdjęcie dziecka, jego imię oraz datę chrztu.

Świeca Koronkowa i Szatka Złota na Chrzest Indywidualna Dedykacja Okapnik – a to świeca w zestawie z szatką oraz okapnikiem. Komplet jest bardzo uniwersalny – polecany zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Zarówno na szatce, jak i na świecy można umieścić personalizowany nadruk ze zdjęciem dziecka oraz dedykacją.

Co jeszcze warto kupić na Chrzciny?

Poza absolutnie niezbędnymi przedmiotami, jakie trzeba kupić na Chrzciny, można też sięgnąć po kilka dodatkowych elementów, które mogą się przydać i które uświetnią tę uroczystość. Są to:

  • Zaproszenia – oczywiście możemy zaprosić gości przez telefon, ale papierowe zaproszenie to nie tylko miły gest, ale też piękna pamiątka dla zaproszonych osób.
  • Sesję zdjęciową – warto rozważyć wynajęcie fotografa (choćby tylko na kilka godzin), który uwieczni te wspaniałe, rodzinne chwile na profesjonalnych zdjęciach. Jeśli zaś mamy w rodzinie kogoś ze smykałką do fotografii, możemy poprosić go o tę przysługę.
  • Kocyk – w świątyniach nawet latem bywa chłodno, dlatego warto zadbać o ciepłe i ładne ubranko, a pod ręką mieć także pasujący do nich kocyk lub innego rodzaju okrycie dla dziecka.
  • Pudełko na świecę – na przykład drewniane, z grawerem. Takie efektowne opakowanie świecy spowoduje, że pozostanie ona elegancka na wiele lat, nie zakurzy się, nie ulegnie uszkodzeniu.

To najważniejsze elementy, o jakie warto zadbać, organizując Chrzciny dziecka, a im wcześniej zadbamy o te przedmioty, ich wybór oraz zakup, tym mniej będziemy mieli do załatwienia na ostatni moment.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel