Twój koszyk jest pusty

Gdzie kupić szatkę do chrztu

2022-12-02
Gdzie kupić szatkę do chrztu

Czym jest szatka do chrztu i jaka jest jej symbolika?

Chrzest dziecka to niezwykle symboliczne wydarzenie. Po nim maluch zostaje przyjęty do wspólnoty kościoła i może czynnie uczestniczyć w jej życiu. Cała ceremonia składa się z wielu symbolicznych gestów i ma niezwykle podniosły charakter. Jednym z najważniejszych momentów pierwszego sakramentu jest nałożenie na dziecko białej szatki. Czym ona jest? Swoim wyglądem najczęściej przypomina zwykłe ubranko – kaftanik lub bluzeczkę. Cała siła tkwi jednak w symbolice. Biała szatka do chrztu stanowi symbol wejścia na nową ścieżkę życia w duchu wiary i zmazania grzechów. Jej biały kolor oznacza czystość, niewinność, światło i życie.  Jednym zdaniem: ubranie białej szatki maluszkowi oznacza, że staje się ono dzieckiem bożym.

Kto kupuje szatkę do chrztu?

Zgodnie ze zwyczajem białą szatkę kupuje matka chrzestna. To ona też trzyma ją przez całą mszę, a w odpowiednim momencie zakłada dziecku, a dokładniej kładzie ją na klatce piersiowej. Swoją rolę podczas sakramentu ma również ojciec chrzestny. Warto tu zaznaczyć, że funkcja rodziców chrzestnych jest niezwykle zaszczytna. Spełniają oni ważną rolę zarówno w czasie całej ceremonii, jak i później, kiedy to są zobowiązani do pomocy w wychowaniu dziecka i nauczeniu go zasad wiary katolickiej. To, dlatego nad podjęciem się takiego zobowiązania, warto się dobrze zastanowić i być świadomym obowiązków ciążących na rodzicach chrzestnych.

Kiedy i jak zakłada się szatkę?

Pierwszy sakrament chrztu ma ściśle ustalony porządek i każdy gest należy wykonać w odpowiednim momencie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, za nałożenie dziecku szatki odpowiedzialna jest matka chrzestna. Symbolicznie musi ona umieścić tkaninę na klatce piersiowej malucha - nie ma konieczności zakładania ubranka na dziecko. Matka chrzestna szatkę powinna trzymać też podczas trwania mszy świętej. Moment położenia jej na dziecko wskazuje ksiądz, wypowiadając słowa [imię dziecka], stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne.

Jakie są modne szatki na chrzest?

Współczesne szatki do chrztu przybierają różne formy, zawsze jednak należy zadbać, aby oddawała ona wagę i znaczenie uroczystości. Obowiązkowo muszą one być białe, bowiem kolor ten w religii katolickiej ma mocne znaczenie. Współcześnie w sklepach pojawiają się modele bogato zdobione lub bardziej subtelne. Spotkać można również szatki kwadratowe, w formie serca czy koszulki. Poszczególne różnią się też materiałem wykonania. Do najpopularniejszych należą te odszyte z atłasu, satyny oraz bawełny. Dużym zainteresowaniem cieszą się również szatki z haftem – najlepiej tym ręcznym. Prezentują się one niezwykle elegancko i stanowią nie tylko piękne akcesorium, ale i wyjątkową pamiątkę pierwszego sakramentu.  Haft zazwyczaj przebiera formę imienia dziecka oraz daty chrztu, na materiale pojawiać mogą się też elementy graficzne np. postać Anioła Stróża, Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus, cytaty, wersy z Biblii lub zdjęcie dziecka. Szatka dekorowana może być również kolorową lamówką, delikatnymi koronkami lub kokardami.

Szatka do chrztu dla dziewczynek

Szatki do chrztu dla dziewczynek to przede wszystkim te, na których pojawiają się odcienie różu. Częstym elementem dekoracyjnym są również motywy florystyczne i roślinne, nadające materiałowi świeżości i wiosennego wigoru. Powtarzającym się motywem na szatkach dla dziewczynki są kwietne wianuszki oraz aniołki. Ozdobą są również delikatne różowe koronki na brzegach ubranka. Dziewczynki od chrzestnych otrzymują również personalizowane ubranka np. z datą chrztu lub swoim imieniem.

Szatka do chrztu dla chłopców

Chłopcom z okazji pierwszego sakramentu chłopca zazwyczaj obdarowuje się szatkę zawierającą elementy błękitne. Modnym wyborem są te dekorowane Aniołem Stróżem, a także z elementami personalizacji, czyli wyszytym imieniem lub datą uroczystości. Całość wykonana jest z wysokiej jakości materiału, a także dopasowana do innych akcesoriów potrzebnych podczas chrztu. Szatka dla chłopca to również ta z motywem botanicznym np. gałązką oliwną lub eukaliptusa. Ponadto modnym wyborem są szatki z elementami ozdobnymi w kolorze złota.

Co oprócz szatki do chrztu – wykaz akcesoriów chrzcielnych

Szatki do chrztu to nie jedyne akcesoria, o które muszą zadbać rodzice chrzestni. W czasie ceremonii potrzebna będzie jeszcze świeca i chusteczka. Najlepiej, jeśli wszystkie te elementy do siebie pasują – są utrzymane w jednym stylu i kolorystyce. Świece i chusteczki na chrzest w przeciwieństwie do szatki nie są kupowane przez chrzestną, ale przez chrzestnego. To on również odpowiedzialny za trzymanie świecy podczas mszy i jej odpalenie od paschału - dzieje się to, kiedy kapłan wypowiada słowa: Przyjmijcie światło Chrystusa.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel