Twój koszyk jest pusty

Jak ubrać chłopca do chrztu

2021-10-07
Jak ubrać chłopca do chrztu

Historia mody chrzcielnej dla dzieci ma wieloletnią tradycję. Przez długi czas chrzczone maluszki były ubierane w długie suknie wykonywane z delikatnych tkanin i ozdabiane ręcznie robioną koronką. Takie szaty były przechowywane w rodzinach i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stroje te używane były zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Kolejnym charakterystycznym ubiorem chrzcielnym były grube i niewygodne beciki, które dodatkowo były obszywane wieloma warstwami falbanek i koronek.  Najczęściej uszyte były z satyny i tiulu, który bardzo utrudniał trzymanie dziecka podczas chrztu. Wraz z otwarciem rynku pojawiły się w Polsce stroje sprowadzane z Azji i Tajlandii. Najczęściej były to garniturki z koszulami  i sukienki z nieoddychających tkanin.

W co ubrać dziecko do chrztu?

Strój, w jaki ubierzemy dziecko do chrztu, musi być dostosowany do wieku oraz płci maluszka. Inne ubranko wybierzemy dla kilkumiesięcznego niemowlaka, a inne dla dziecka już chodzącego. Dodatkowo strój trzeba dostosować do pory roku, podczas której będzie organizowana uroczystość. Latem warto wybrać ubranko z materiału przewiewnego, które będzie przepuszczać powietrze. Wiosną i jesienią należy wziąć pod uwagę nakrycie wierzchnie w postaci marynarki, sweterka lub płaszczyka. Natomiast zimą dobrze ubrać malucha na cebulkę — strój powinien składać się z kilku warstw, wraz z okryciem wierzchnim, np. becikiem lub kurteczką.

Kolor ubranka do chrztu

Kolor ubranka do chrztu najczęściej dobieramy do płci dziecka. Jednak można również wybrać barwę uniwersalną, pasującą zarówno do chłopców, jak i dziewczynek. Do takich zaliczymy biel, écru, beż i szary. Dodatki mogą być w kolorach ciemniejszych, np. granatowe lub eleganckie złote czy też srebrne. Ubranie białe nie tylko pasuje do dziecka każdej płci, ale jest jednocześnie bardzo stylowe i symbolizuje niewinność chrzczonego maluszka. Jeśli chcemy wybrać ubranko kolorowe, postawmy na barwy pastelowe: dla dziewczynki — delikatny róż, natomiast dla chłopca — najlepiej błękit lub niebieski. Ciemniejsze kolory stroju na chrzest jak granat, szary czy też brąz  lepiej pasują w porze jesienno-zimowej.

Jaki strój dla chłopca do chrztu?

Planując tradycyjny chrzest, możemy wybrać dla chłopca białą szatkę lub becik. Jeśli jednak stawiamy na nowoczesny styl, lepiej wybrać dla maluszka elegancki garnitur. Najlepiej wybrać całość, czyli komplet, wtedy nie musimy w poszczególnych sklepach szukać pojedynczych części garderoby. Może to być klasyczny biały garnitur składający się z  sześciu elementów: marynarka, kamizelka, koszula, spodnie, czapeczka oraz krawatka.

Jeśli szukamy ubrania w innym kolorze, wtedy zdecydujmy się na  niebieski garnitur ozdobiony na kołnierzyku i mankietach wzorem w pepitkę. Możemy również wybrać komplet łączony, czyli garnitur niebiesko-granatowy, w skład którego wchodzi niebieska marynarka, granatowa mucha, czapka oraz spodnie. W komplecie jest również biała koszula.

Jeśli chrzczone dziecko jest maleńkie, wtedy, zamiast koszuli, lepiej wybrać body koszulowe, w którym będzie mu wygodnie i nie będzie wysuwać się ze spodni. Dobrym rozwiązaniem tego problemu są także szelki, które utrzymają koszulę i spodnie na miejscu.  Jeśli chcemy, żeby dziecku było wygodnie, wybierzmy na chrzest strój mniej elegancki. Może to być zwykle białe body, klasyczne spodnie (np. chino) lub bawełniane w kolorze granatowym. Do tego warto wybrać wygodny sweterek.

Niezbędnym elementem ubranka do chrztu są buty. Możemy wybrać sportowe trampki grantowo-niebieskie lub eleganckie białe welurowe buciki z płóciennymi wstawkami na rzepy. Ważną częścią stroju są również skarpetki, najlepiej białe lub rajstopki, gdy uroczystość odbywa się jesienią lub zimą.

Kto ubiera chłopca do chrztu?

W tradycji polskiej za kupno ubranka do chrztu odpowiada chrzestna. To ona samodzielnie lub po wcześniejszym ustaleniu z mamą dziecka wybiera strój dla chrzczonego chłopca. Jeśli jednak z różnych powodów chrzestna nie chce się podjąć tego obowiązku lub nie zna tego zwyczaju, wtedy za kupno stroju odpowiadają rodzice.  Oprócz stroju chrzestna jest także zobowiązana do kupna białej szatki, nakładanej na dziecko podczas obrzędu. Natomiast chrzestny odpowiada za dostarczenie świecy, która jest zapalana podczas  chrztu w kościele.  Warto także pamiętać, że to chrzestna trzyma maluszka w trakcie udzielania sakramentu, dlatego warto zadbać, aby strój, jaki ma na sobie dziecko, nie był uszyty ze śliskich materiałów utrudniających utrzymanie malucha w wygodnej i bezpiecznej pozycji.

Chrzest to wyjątkowa uroczystość, która wymaga dostosowania właściwego stroju.  Chrzczone dziecko powinno być ubrane elegancko, a jednocześnie wygodnie. Ubranko musi być z materiałów przewiewnych i oddychających. Jednoczenie nie może krępować ruchów malucha, ponieważ wtedy będzie się ono wiercić i stanie się niespokojne. Strój chłopca najczęściej składa się z body lub koszuli, marynarki, spodni, czapeczki, muchy, skarpet oraz bucików.

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel