Twój koszyk jest pusty

Symbolika i znaczenie medalika komunijnego

2022-10-11
Symbolika i znaczenie medalika komunijnego

Wybór prezentu na komunię świętą nie jest łatwym zadaniem. Współczesne mody niemal nakazują obdarowywać dziecko tabletami, quadami czy iPhonami. Warto jednak pamiętać, że równie pięknym prezentem będą klasyczne upominki, do których zalicza się różańce, Pismo Święte oraz biżuteria komunijna. Będą one przypominać o religijnym charakterze Komunii Świętej, a także staną się pamiątką na całe życie. Medaliki komunijne mają też specjalną symbolikę – jaką?

Jakie znaczenie ma noszenie medalika?

Medalik lub krzyżyk zawieszony na szyi to symbol wiary katolickiej, a także pamiątka ważnych momentów w życiu osoby wierzącej. Dla wielu osób medalik jest też symbolem życiowych wartości oraz wsparciem w trudach dnia codziennego. Tego typu dewocjonalia są więc idealnym pomysłem na prezent nie tylko z okazji pierwszej komunii, ale także chrztu czy bierzmowania.

Jaki medalik kupić na prezent z okazji pierwszej komunii?

Komunijna biżuteria w postaci medalika to prezent, który można podarować bez względu na płeć dziecka. Najczęściej z okazji komunii św. dzieci obdarowuje się medalikiem z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej lub dzieciątkiem Jezus.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też tzw. cudowny medalik. Jest on znany wśród katolików na całym świecie, a jego historia sięga roku 1830. Wtedy to we Francji, w kaplicy przy Rue du Bac, siostrze zakonnej Katarzynie Labouré objawiła się Matka Boska w pozie z uniesionymi dłońmi, od których rozchodziły się promienie światła. Poza ta została odwzorowana na medaliku, który często jest nazywany medalem miłosierdzia. Cudowny medalik ze względu na swoją wyjątkową symbolikę jest doskonałym pomysłem na upominek. Ozdoba ta ma szczególne znaczenie i może być noszona przez całe życie.

Jakie medaliki komunijne warto podarować?

Często wybierane medaliki na komunię świętą to także szkaplerze. Dla wiernych świeckich przeznaczony jest brązowy szkaplerz karmelitański, niebieski Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, a także medalik szkaplerzny. Awers tego ostatniego to wizerunek Pana Jezusa z Jego Sercem Najświętszym, natomiast rewers to wizerunek Najświętszej Dziewicy.

Mniej popularnymi, ale nadal często wybieranymi medalikami komunijnymi są te z wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej oraz świętymi patronami np. świętymi, których imiona noszą dzieci. Dziewczynki obdarowywane są też medalikiem z wizerunkiem Maryi Karmiącej (Matka Boska Karmiąca).  

Złoto czy srebro – jakie powinny być medaliki na komunię?

Dylematem przy wyborze biżuterii komunijnej jest nie tylko znajdujący się na niej wizerunek, ale i materiał wykonania. Biżuterię pamiątkową zazwyczaj wykonuje się z żółtego złota. Jest to wybór klasyczny i elegancki, a także stosunkowo drogi. Najczęściej na podarek w formie złotej biżuterii decydują się dziadkowie lub rodzice chrzestni. Warto jednak pamiętać, że złoty medalik komunijny będzie mało praktyczny. To, dlatego wiele osób stawia na srebro. Srebrny medalik czy inne elementy biżuterii komunijnej są uważane za skromniejsze, przez to odpowiedniejsze dla dzieci. Medaliki ze srebra będą też mogły być noszone na co dzień bez większych obaw. Ciekawym pomysłem na pamiątkę pierwszej komunii świętej jest medalik wykonany z białego złota. Jest to oryginalna pamiątka, która spodoba się i dziewczynkom, i chłopcom.

Pierwsza komunia święta - jaką jeszcze biżuterię podarować?

Z okazji pierwszej komunii dzieciom dobrze jest podarować nie tylko medalik, ale także łańcuszek do niego. Najlepiej wybrać ten wykonany z tego samego kruszcu co medalik, dzięki temu biżuteria komunijna będzie dobrze się prezentować. Dla dziecka dobrze jest też wybierać łańcuszki cienkie, dyskretne, a zarazem solidne, których łatwo nie będzie zerwać. Podarunek można też uzupełnić innymi elementami biżuterii takimi jak kolczyki, bransoletki. Takie komplety to doskonałe prezenty dla dziewczynek. Dla chłopców pamiątką będzie i medalik i np. ozdobne spinki do mankietów.

Czy dziecko musi mieć medalik na komunię?

Medalik komunijny jest nie tylko doskonałym pomysłem na upominek, ale i podstawą wyprawki dziecka przystępującego do pierwszej komunii świętej. Rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko przystąpiło do sakramentu z medalikiem lub krzyżykiem na szyi. W przypadku dziewczynek dobry pomysł to klasyczny okrągły medalik z Matką Boską lub Panem Jezusem. Chłopcy najczęściej wybierają tradycyjny krzyżyk. Dewocjonalia zawieszone na szyi to znak, że jest ono oddane Bogu i chce dostąpić jego łaski. Oprócz medalików wyprawka komunijna powinna obejmować książeczkę do nabożeństwa, różaniec oraz specjalną świecę. Tradycją jest, że dodatki te dla dziewczynki są w kolorze białym, a dla chłopca czarnym.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel