Twój koszyk jest pusty

Co robi chrzestna na chrzcie?

2022-05-31
Co robi chrzestna na chrzcie?

Co robi chrzestna na chrzcie?

Ceremonia Chrztu Świętego to jedna z pierwszych poważnych uroczystości w życiu dziecka. Zdaniem wielu osób - najważniejsza. Dlaczego? Otóż podczas sakramentu Chrztu dziecko zostaje oczyszczone z grzechu pierworodnego, a także zostaje włączone do Kościoła. Zyskuje także dwójkę nowych rodziców - są to rodzice chrzestni.

Jeśli zastanawiasz się na wyborem matki chrzestnej dla swojego dziecka lub też zostałaś poproszona o bycie nią, musisz dowiedzieć się, z jakimi obowiązkami wiąże się ten zaszczyt.

Kto może zostać matką chrzestną?

Matka chrzestna to osoba, którą wybierają rodzice lub opiekunowie dziecka. Podstawowym warunkiem jest wiek - musi mieć co najmniej szesnaście lat. Kolejny to bycie praktykującą katoliczką i posiadanie niezbędnych sakramentów: chrztu, komunii oraz bierzmowania. Kobieta wyznaczona na matkę chrzestną musi być stanu wolnego lub żyć w związku sakramentalnym.

Wielu księży podkreśla konieczność głębokiej wiary u matki chrzestnej. Nie może to dziwić. Choć panuje przekonanie, że taka osoba zajmuje się gównie pamiętaniem o prezentach z okazji różnych wydarzeń w życiu swojego "dziecka chrzestnego", jest to powszechny błąd. Należy mieć świadomość, że rola takiej osoby w życiu chrzczonego dziecka to prowadzenie go po duchowej drodze - i troska o nie, która przejawia się nie tylko podarkami.

Dlatego właśnie nie każda osoba nadaje się na matkę chrzestną.

Kto wybiera chrzestną?

O tym, kim będzie matka chrzestna, decydują rodzice dziecka. Zalecane jest, aby była nią osoba, z którą mają naprawdę dobry kontakt. Dzięki temu rodzice wiedzą, czy naprawdę pomoże w wychowaniu dziecka w wierze. Należy dobrze zastanowić się na zaproponowaniem tej roli, ponieważ jest to wybór na całe życie.

Warto od razu dodać, że ojciec chrzestny to zazwyczaj całkowicie inna osoba - przed ceremonią Chrztu nie musi w ogóle znać matki, pierwszy raz mogą zobaczyć się dopiero w kościele, w którym będzie się odbywać. Jego wybór również zależy od rodziców dziecka.

A co w sytuacji, gdy nie zna się osoby odpowiedniej na matkę chrzestną? Wówczas można zwrócić się do proboszcza parafii, w której będzie odbywać się Chrzest, o wskazanie właściwej osoby lub poprosić o znalezienie takiej swoich znajomych.

Matka chrzestna musi dostarczyć do parafii, w której dojdzie do ceremonii, zaświadczenie przyjęcia sakramentów. Powinna w tym celu udać się do proboszcza własnej parafii. Ponieważ podczas ceremonii będzie przyjmować komunię, może być też niezbędne zaświadczenie o odbyciu spowiedzi.

Ceremonia Chrztu - jaka jest rola matki chrzestnej?

W ceremonii Chrztu Świętego biorą udział rodzice i chrzestni. Każde z nich ma swoją rolę. Do rodziców chrzestnych należy wprowadzenie dziecka do kościoła w tym ważnym dniu, a przed wkroczeniem do świątyni chrzestna powinna okryć dziecko specjalnie kupioną w tym celu szatą. Takie ubranko kupują zazwyczaj rodzice, choć w niektórych rejonach istnieje tradycja, że nabywa ją matka chrzestna jako potwierdzenie zaakceptowania swojej roli.

Co po wejściu do świątyni? Bierze się udział we mszy świętej, podczas której nadchodzi moment, w którym dziecko przystępuje do sakramentu. Czyni to właśnie z pomocą rodziców chrzestnych. Prowadzący ceremonię kapłan pyta najpierw biologicznych rodziców o imię dziecka, a następnie o co proszą? Gdy rodzice odpowiedzą "o chrzest", wówczas kapłan wypowiada zwyczajową formułę:

"Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, zachowując Boże przykazania, miłowania Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?"

Gdy rodzice potwierdzą, zwraca się wówczas do chrzestnych słowami "A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?"

Rodzice chrzestni odpowiadają: "Jesteśmy gotowi".

Następnie kapłan zwraca się do dziecka po imieniu, mówiąc: "Wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni".

Po nim rodzice i chrzestni wykonują znak krzyża na czole dziecka. Następnie msza jest kontynuowana, a po kazaniu kontynuuje się sakrament chrztu. Matka chrzestna powinna przygotować białą szatę, a ojciec chrzestny świecę chrzcielną. Nastąpi znów seria pytań do rodziców i chrzestnych, po którym nastąpi właściwy moment ceremonii - polanie główki dziecka poświęconą wodą. To symboliczny moment, w którym obrzęd zostaje dokonany.

Na zakończeniu ceremonii Chrztu świętego ojciec powinien zapalić świecę chrzcielną, odpalając ją od paschału. Potem razem z matką chrzestną przystępują do przyjęcia komunii świętej. Po zakończeniu mszy oboje składają na zakrystii podpisy na dokumencie poświadczającym wzięcie udziału w wydarzeniu.

A co po ceremonii Chrztu świętego?

Tak naprawdę rola rodziców chrzestnych rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy dzieci otrzymują chrzest. Po samej ceremonii każde z nich powinno wręczyć dziecku pamiątkę, która będzie towarzyszyć mu przez całe życie. Powinien być związany z wiarą - może być to np. krzyżyk lub medalik.

A co dalej? Bycie matką obowiązuje - chrzestna powinna towarzyszyć dziecku we wszystkich ważnych chwilach w życiu. Dotyczy to także wydarzeń religijnych - zarówno pierwszej komunii świętej, jak i ślubu kościelnego. Ale to już temat na osobny artykuł.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel