Twój koszyk jest pusty

Co robi ojciec chrzestny na chrzcie?

2022-05-25
Co robi ojciec chrzestny na chrzcie?

Co robi ojciec chrzestny na chrzcie?

Jeśli w wierzącej rodzinie rodzi się dziecko, należy spodziewać się, że w kilka miesięcy po narodzinach odbędzie się Chrzest Święty. Wiąże się to z koniecznością wyboru rodziców chrzestnych. Co robi ojciec chrzestny na chrzcie? Mężczyzna, który podejmie się pełnienia roli ojca chrzestnego powinien pamiętać, że jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne, które nie kończy się wraz z opuszczeniem kościoła po uroczystości. Ojciec chrzestny wraz z matką chrzestną powinni uczestniczyć w procesie wychowania dziecka w wierze. Jeśli więc nie czujemy się na siłach podołać temu zadaniu, lepiej się go nie podejmować. Bycie chrzestnym to bowiem nie tylko prezenty z różnych okazji.

Jakie są obowiązki ojca chrzestnego?

Co robi ojciec chrzestny na chrzcie? Trzeba pamiętać, że – jak wspomnieliśmy we wstępie – ojciec chrzestny nie zajmuje się wyłącznie obdarowywaniem dziecka prezentami. Jest to oczywiście miły gest, ale nie to jest istotą bycia chrzestnym. Zadaniem mężczyzny, który decyduje się wejść w tą rolę jest wspieranie dziecka radą, a także pomaganie rodzicom, aby maluch dorastał w wierze katolickiej. Wybierając chrzestnego, rodzice powinni pamiętać, że powinien zostać nim mężczyzna, który dla ochrzczonego dziecka będzie wzorem do naśladowania. Niektórzy idą nawet dalej, uważając, że to rodzice chrzestni mają obowiązek zająć się dzieckiem, jeśli jego rodzice z jakiegoś powodu umrą.

Jak wygląda ceremonia chrztu i co robi ojciec chrzestny na chrzcie?

Zadaniem chrzestnego podczas uroczystości Chrztu Świętego jest zapalenie świecy. Świeca ma symbolizować naukę Jezusa prowadzącą dziecko. W czasie ceremonii chrzestny – podobnie jak chrzestna – wyznaje swoją wiarę. Składa również zobowiązanie do wsparcia rodziców w wychowywaniu dziecka a katolickiej wierze. Po zakończeniu ceremonii chrzestny nie odkłada świecy tylko trzyma ją cały czas. Najczęściej po zakończeniu uroczystości zabierają ją rodzice, którzy przechowują ją jako pamiątkę. W niektórych rejonach kraju to jednak chrzestny odpowiada za świecę, która powinien przynosić na uroczystości związane z przyjęciem przez dziecko kolejnych sakramentów.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby zostać ojcem chrzestnym?

Nie każdy może zostać ojcem chrzestnym. Pełnienie tej niezwykle odpowiedzialnej funkcji możliwe jest dopiero wtedy, kiedy spełni się kilka warunków. Przede wszystkim znaczenie ma wiek – chrzestnym mogą zostać tylko osoby, które ukończyły szesnaście lat. Warunkiem jest także bycie ochrzczonym oraz wcześniejsze przyjęcie sakramentu bierzmowania. Rolę chrzestnego może pełnić osoba, która jest praktykującym katolikiem. 

UWAGA: rozwodnik nie może pełnić funkcji chrzestnego. Do bycia ojcem chrzestnym zostaną dopuszczeni wyłącznie panowie, którzy dostarczą zaświadczenie z parafii stwierdzające brak przeciwwskazań do pełnienia takiej funkcji. Wymagane jest także potwierdzenie wzięcia udziału w spowiedzi. W większości parafii na kilka dni przed uroczystością odbywa się spotkania, na którym rodzice i chrzestni zapoznawali są z jej przebiegiem. Prowadzący spotkanie ksiądz bądź siostra zakonna dokładnie tłumaczą kolejne etapy, wskazując jakie zadanie ciążą na rodzicach i chrzestnych.

Jaki upominek powinien wręczyć chrzestny?

Zgodnie z polską tradycją każdy zaproszony na Chrzest Święty powinien wręczyć dziecku jakiś upominek. Tyczy się to także ojca chrzestnego. Pytanie o to, co podarować z tej wyjątkowej okazji jest jednym z częściej zadawanych. Bardzo popularne są po prostu pieniądze. Jest to prezent wygodny bo nie wymaga ze strony chrzestnego żadnego wysiłku. Trzeba jednak pamiętać, że po takim podarunku dziecku nie pozostanie żadna pamiątka. Warto zadbać o taki prezent, który będzie z dzieckiem przez całe – nawet już dorosłe – życie. W przypadku zarówno chłopców, jak i dziewczynek bardzo dużą popularnością cieszą się złote łańcuszki. Chłopcom dołącza się do nich krzyżyk, dziewczynkom medalik przedstawiający na przykład Matkę Boską. Można zdecydować się także na wizerunek patrona dziecka. Dziewczynkom można podarować także złoty pierścionek. Bardzo dobrym pomysłem jest wybór prezentu z grawerem. Umieszczona na pierścionku czy medaliku data będzie przypominała dziecku o tym ważnym wydarzeniu w życiu.

Jak ojciec chrzestny powinien ubrać się na chrzest?

Mężczyzna, który ma pełnić rolę chrzestnego powinien pamiętać, że jest to ważna uroczystość wymagająca odpowiedniej oprawy. Dlatego nie należy pojawić się na niej w dresie czy spranych jeansach. Najlepszym wyborem jest klasyczny garnitur w kolorze pasującym do pory roku. Jeśli Chrzest Święty ma miejsce latem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po jasny garnitur. Jesienią oraz zimą zdecydowanie bardziej odpowiedni będzie model w ciemnym kolorze. Warto jednak pamiętać, że nie musi to być czerń. Świetnie sprawdzi się na przykład granat, który również jest kolorem niezwykle eleganckim. W dni szczególnie gorące panowie mogą zrezygnować z marynarki. Ważne jest jednak, aby mieli na sobie elegancką białą koszulę o klasycznym kroju. Mile widziany jest także krawat.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel