Twój koszyk jest pusty

Czy warto organizować fotograficzne sesje komunijne?

2022-10-11
Czy warto organizować fotograficzne sesje komunijne?

Pierwsza komunia święta jest wyjątkową uroczystością dla całej rodziny i niezapomnianym dniem w życiu dziecka. Wydarzenie to na długo zostaje w pamięci i wspominane jest przez długie lata. Aby jego przebieg nie zatarł się, a wspomnienia nie uleciały, warto zadbać o upamiętnienie Pierwszej Komunii Świętej. Sposobem na to są zdjęcia komunijne. Jak zorganizować sesję komunijną w dniu komunii? Ile kosztują usługi fotograficzne i jak przygotować się do zdjęć? Oto krótki poradnik, który przed komunią dziecka powinien przeczytać każdy rodzic.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej - fotografie pełne wspomnień

Pierwsza komunia święta to wydarzenie, które pamięta się przez całe życie. Z czasem jednak szczegóły zacierają się, a niezwykłe momenty umykają. To, dlatego warto zatrzymać je na fotografiach. Te na komunii wykonywać mogą zaproszeni goście, a także profesjonalny, zatrudniony fotograf. Sesje komunijne w swojej ofercie ma wielu z nich. Cena uzależniona jest od rodzaju zdjęć, ich ilości i usług dodatkowych. Średnio sesja komunijna kosztuje 500 złotych.

Indywidualne czy grupowe – na jakie zdjęcia komunijne się zdecydować?

Fotografia komunijna obejmuje wykonywanie zdjęć zarówno podczas kościelnych uroczystości, jak i przyjęcia. Modne są również sesje w plenerze oraz reportaż z przygotowań. Fotografowie, którzy mają doświadczenie w sesjach komunijnych, zazwyczaj proponują zdjęcia indywidualne, grupowe i rodzinne. Najlepiej, jeśli u fotografa zamówi się pakiety - takie rozwiązanie jest najbardziej atrakcyjne cenowo oraz sprawia, że otrzymuje się różnorodne ujęcia. Pamiątkowe zdjęcia z pierwszej komunii wykupione w pakiecie zawierać będą zarówno portrety dziecka, jak i ujęcia z rodzicami, dziadkami, chrzestnymi, rodzeństwem oraz grupowe – ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi. Takie zdjęcia rodzinne można jako pamiątkę Komunii Świętej przekazać najbliższym.

Piękną pamiątką będą nie tylko pozowane sesje, ale także reportaże. Zdjęcia reportażowe, które są niepozowane i naturalne pozwolą uchwycić spontaniczne momenty i najpiękniejsze chwile wydarzenia. Warto jednak pamiętać, że koszt sesji tego typu jest nieco wyższy, a wynika on z tego, że fotograf musi towarzyszyć dziecku i rodzinie zarówno podczas domowych przygotowań, jak i w kościele oraz na przyjęciu.

Kiedy warto zorganizować sesję komunijną?

Grupowe zdjęcia wykonywane są zazwyczaj zaraz po zakończeniu uroczystości nabożeństwa. Po wyjściu z kościoła na zdjęciach uwiecznia się dziecko wraz z rodzicami i najbliższymi. Tego typu sesje komunijne są podstawą i decyduje się na niewielu rodziców. Popularnym i modnym rozwiązaniem są też sesje plenerowe. Takie zdjęcia komunijne nie wykonuje się jednak w dniu pierwszej komunii, ale w dowolnym po uroczystości. Dobrą okazją na plenerową sesję komunijną jest biały tydzień. W białym tygodniu nadal można wykonywać sesje komunijne w kościele, a także w plenerze oraz w studio.

Termin sesji należy ustalić, biorąc pod uwagę przewidywaną pogodę. Wcześniej dobrze jest też wybrać miejsce, czyli plener wykonywania reportażu. Warto pamiętać, że niektóre popularne miejsca na sesje komunijne trzeba rezerwować z kilkutygodniowym, a nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

W jakich sceneriach wykonuje się zdjęcia komunijne?

Pomysłów na sesję zdjęciową nie brakuje. Pamiątkowe zdjęcia w dzień komunii najlepiej wykonać już pod kościołem, sakralna budowla doda im elegancji i majestatu. Dobrym pomysłem jest również uwiecznienie samego przyjęcia. Popularne ujęcia z restauracji to np. krojenie tortu czy wręczanie prezentów.

Maj, czyli miesiąc, w którym większość dzieci ma Pierwszą Komunię Świętą, zachęca też do wyjścia w plener. Z aparatem można wybrać się na łąkę, do lasu, ogrodu botanicznego, nad jezioro czy do sadu, w którym kwitną kwiaty jabłoni. Wrażeń dostarczy też miejska sesja komunijna, w której dziecko fotografowane jest np. na tle zabytkowych budynków. Miejsce sesji warto dobrać do swoich własnych upodobań i oczekiwań. Warto pamiętać, że w terenie fotograf wykonać może nie tylko zdjęcia portretowe, ale i te w mniejszych grupach.

Sesja komunijna w studiu

W przypadku, gdy pogoda nie sprzyja, a z sesją komunijną nie chce się czekać, warto rozważyć zdjęcia w studio fotograficznym. Na wybranym tle można wykonać kilka ujęć, będących portretami.

Jak przygotować dziecko do sesji komunijnej?

Sesja komunijna powinna oddawać energię i dziecięcą radość. Ważne więc, aby mały model czy modelka nie stresowali się przed obiektywem. W tym celu rodzice powinni przygotować dziecko, rozmawiając i tłumacząc, jak wygląda sesja komunijna. Warto też zadbać o wygodę młodego modela, a także zbudować pozytywne emocje wokół całego wydarzenia. W tym pomocne będzie też doświadczenie i profesjonalizm fotografa, który będzie wiedział, co warto uwiecznić, jak rozmawiać z dzieckiem, a także sprawi, aby pozowało ono z przyjemnością.

Aby każda fotografia była wyjątkowa, warto pomyśleć o akcesoriach, które ożywią zdjęcia. Chcąc zachęcić dziewczynki/ chłopców do pozowania, można poprosić o puszczanie baniek, zabawę balonem, dmuchawcami, wykonywania podskoków, huśtania na huśtawce czy czytanie książki. Wykonując naturalne czynności model lub modelka przestanie się stresować, przez co przed obiektywem wypadnie naturalnie.

Albumy komunijne - miejsce na przechowywanie wspomnień

Od razu po otrzymaniu zdjęć z pierwszej komunii świętej, warto obejrzeć je wraz z dzieckiem i najbliższą rodziną. Aby nie uległy uszkodzeniu, fotografie muszą być właściwie przechowywane. Najlepiej włożyć je do specjalnego albumu. Wiele dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej otrzymuje takie w ramach prezentów. Można też pokusić się o stworzenie fotoksiążki.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel