Twój koszyk jest pusty

Gender Reveal party: TOP 7 pomysłów jak przekazać wiadomość o płci dziecka

2023-07-17
Gender Reveal party: TOP 7 pomysłów jak przekazać wiadomość o płci dziecka

Gender Reveal Party nazywane jest nową formą baby shower. Impreza organizowana jest w związku z narodzinami dziecka i ma jeden cel – poznać płeć malucha. W Polsce gender Rreveal party to dopiero nowość. Decyduje się na nie jednak coraz większe grono rodziców. Dlaczego? Przede wszystkim z chęci poznania lub ujawnienia najbliższym płci dziecka w spektakularny sposób. Zobacz, na czym polega gender reveal Party i jak w spektakularny sposób ujawnić płeć dziecka.

Czym jest gender reveal party?

Gender Reveal Party to przyjęcie organizowane w związku z narodzinami dziecka. Nie jest jednak ono popularnym baby shower, choć często jest z nim łączone. Na gender reveal party ujawniona zostaje bowiem płeć dziecka. Tajemnice zdradza się rodzinie, bliskim, przyjaciołom, a nawet drugiemu rodzicowi. Co więcej, na gender reveal party przyszła mama sama może się dowiedzieć, czy zostanie rodzicem chłopca, czy dziewczynki.

Moda, aby w trakcie przyjęcia i za pomocą „efektów specjalnych” poinformować o płci dziecka przywędrowała do nas zza oceanu. W stanach Zjednoczonych rodzice przyjęcia organizują już od wielu lat i obmyślają coraz to nowsze sposoby na odkrycie czy w brzuchu mieszka chłopiec, czy dziewczynka.

Ujawnienie płci dziecka - kto powinien zorganizować przyjęcie?

Aby zorganizować gender reveal party, pewność co do płci dziecka musi być 100%. Lekarz wykonujący badanie USG najczęściej jest w stanie ją rozpoznać między 18 a 22 tygodniem ciąży. Warto jednak pamiętać, że współczesna medycyna pozwala o wiele wcześniej określić płeć maluszka. Oznacza to, że z organizacją nowej odsłony baby shower wcale nie trzeba tak długo czekać. Termin najlepiej dopasować do planu przyszłych rodziców oraz zaproszonych gości. Dobrze też z ujawnieniem płci nie czekać zbyt długo – ostatnie tygodnie ciąży dla przyszłej mamy mogą być trudne i zamiast świętować, będzie wolała odpoczywać.

Kto organizuje gender reveal party?

Zazwyczaj przyjęcie ujawniające płeć organizują przyszli rodzice. Nie jest to jednak normą. Coraz popularniejsze jest powierzenie przygotowaniu gender reveal party przyjaciółce, komuś z rodziny lub zewnętrznej firmie. Dzięki temu płeć dziecka jest również niespodzianką dla przyszłej mamy i taty, a o tym czy spodziewają się chłopca, czy dziewczynki dowiadują się nie od lekarza prowadzącego, ale w bardziej spektakularny sposób.

Aby nie zepsuć sobie niespodzianki, wystarczy poprosić lekarza, aby w czasie badania nie zdradzał płci dziecka. Może ją zapisać na karteczce, którą przyszli rodzice przekażą organizatorowi. Alternatywą jest upoważnienie członka rodziny do odebrania wyników i to jemu powierzenie organizacji wydarzenia. Wybierając to rozwiązanie, odkrycie płci dziecka będzie wspaniałą niespodzianką zarówno dla gości, jak i dla rodziców.

Jak świętować poznanie płci dziecka?

Gender reveal party organizuje się dokładnie tak samo jak inne przyjęcia. Oznacza to, że na początek należy wybrać miejsce i przygotować listę gości. Istotny będzie również wybór tematu przewodniego imprezy. Ten wcale nie musi (choć może) być powiązany z płcią malucha, a np. nawiązywać do ulubionych filmów rodziców np. Harry Potter, Gwiezdne Wojny. Dobrze jest też wcześniej ustalić plan wydarzenia, pamiętając, że kulminacyjnym momentem jest poznanie płci dziecka. Pobocznymi atrakcjami mogą być gry i zabawy czy wspólne biesiadowanie. Szukając tych pierwszych, zainspirować można się tymi organizowanymi na baby shower. Oprócz tego ważne jest zapytanie każdego gościa, jakiej płci wg niej jest bobas, a nawet poproszenie o wytypowanie imienia. Aby typy nie uciekły, można poprosić o ich zapisanie na karteczce, zachęcić do przyczepiania kotylionów w przypisanym do płci kolorze. Świetnie sprawdzi się też duży plakat, na którym goście odbiją odcisk swojego palca, wcześniej zanurzonego w farbie.  

Na imprezie istotne jest również wręczanie prezentów dla przyszłych rodziców. Z racji tego, że kupowane są one jeszcze przed ujawnieniem płci malucha, to najlepiej postawić na uniwersalne podarunki.

Najważniejszą kwestią jest jednak wybór dekoracji na przyjęcie. Te powinny jasno informować, że płeć jest jeszcze nieznana. Najlepiej więc zdecydować się na akcesoria w dwóch kolorach – klasyką jest róż i niebieski. Na przyjęciu gender reveal party często też pojawiają się balony z napisem boy or girl, naklejki ze znakiem zapytania, czy karteczki z pytaniem o płeć.

Najlepsze pomysły na ujawnienie płci dziecka lub gender reveal party

Na gender reveal party najważniejsze jest ujawnienie płci dziecka. Można to zrobić na kilka sposobów. Najczęściej jednak przyszłym rodzicom płeć dziecka zdradzają balony wypełnione różowym lub niebieskim konfetti. Aby tajemnica wyszła na jaw, sami rodzice muszą go przebić, bowiem balon jest czarny i widoczny jest tylko na nim napis boy or girl. Alternatywą dla balonów są tuby strzelające konfetti.

Przyszłym rodzicom zdradzą płeć nie tylko balony z konfetti, ale też tort. Z pozoru jest on zwykłym ciastem, jednak w środku będzie kryć niebieską lub różową masę. Aby ujawnić płeć dziecka, rodzice muszą przeciąć tort. Analogicznie zadziałają babeczki rozdane gościom – w ich przypadku osoby, które chcą znać płeć dziecka, muszą rozgryźć ciastko.

O tym kogo niedługo na świecie przywitają przyszli rodzice, poinformować mogą również zdrapki, buciki niemowlęce ukryte w szkatułce, gra w kalambury.

Jeśli przyjęcie organizowane jest na zewnątrz, pokusić można się o bardziej szalone pomysły. Jednym z nich jest napełnienie helem różowych lub niebieskich balonów (w zależności od płci maluszka) i umieszczenie ich w kartonowym pudełku. W czasie przyjęcia, kiedy pudełko zostanie otwarte, te informujące o płci dziecka ulecą do góry. Gości zaprosić można też do wspólnej zabawy ciepło – zimo, w której będą musieli odnaleźć karteczkę z informacją o płci dziecka. Jeszcze ciekawsze wydaje się rozbijanie piniaty, która kryje konfetti w określonym kolorze lub kolorowy dym. W tym ostatnim wypadku należy zaprosić gości do zdjęcia i rozpylić w tle kolorowego dymu. Wykonana w tym momencie fotografia doskonale uchwyci zaskoczenie wśród gości.

Pamiątki z gender reveal party

Impreza ujawniająca płeć dziecka to wspaniałe i warte zapamiętania wydarzenia. Organizatorzy i rodzice powinni więc zadbać, aby na długo zachować jej najważniejsze momenty. Obowiązkowo więc na gender reveal party powinny być wykonywane zdjęcia. Tym najważniejszym będzie to z chwili, kiedy przyszła mama i tata ujawnili płeć dziecka. Świetną pamiątką są także filmiki. Oprócz tych z momentu odkrycia niespodzianki warto nagrać życzenia, które goście będą składać maluchowi. Taki filmik będzie dla niego piękną pamiątką na przyszłość. Stanowić będzie ją również księga gości czy okolicznościowe plakaty, na których każdy z gości pozostawi swój ślad np. odcisk palca czy wpis z dedykacją.

Ujawnienie płci dziecka to jeden z ważniejszych aspektów ciąży. Gender reveal party jest świetnym sposobem na wspólne cieszenie się z bliskimi tym wyjątkowym momentem. Pomysłów na poinformowanie, jakiej płci jest maluszek, jest co niemiara. Najczęściej wybierane są balony, które przebijają rodzice – możliwości jest jednak o wiele więcej. Warto postawić tu na wyobraźnie i nietuzinkowość i zaskoczyć siebie oraz gości.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel