Twój koszyk jest pusty

Inspiracje na dekoracje na chrzest

2022-03-01
Inspiracje na dekoracje na chrzest

Chrzest święty jest podniosłym i ważnym wydarzeniem w życiu chrześcijanina. Zgodnie z symboliką wiary katolickiej polanie głowy wodą przez kapłana zmazuje grzech pierworodny, oznacza również przyjęcie dziecka do wspólnoty religijnej. W czasie sakramentu chrztu nadawane jest dziecku imię wybrane przez rodziców, ustanawiani są również rodzice chrzestni. 

Chrzest święty to jednocześnie istotne wydarzenie rodzinne. To idealna okazja do uczczenia narodzin dziecka i do zapoznania się z nim. W polskiej tradycji uroczystość chrztu jest świętowana hucznie w gronie rodzinnym. Po mszy świętej, podczas której następuje obrzęd chrztu świętego, rodzice, chrzczony maluch, rodzice chrzestni i zaproszonymi goście udają się na przyjęcie organizowane z tej okazji. Może ono odbywać się w restauracji lub domu. Niezależnie od tego, gdzie będzie przyjęcie, wymaga ono zaplanowania i organizacji. Niezbędne jest zamówienie tortu, kupienie zaproszeń i wybrania dekoracji. 

Jak zorganizować przyjęcie chrztu świętego? 

Pierwsza kwestia, na jakiej muszą skoncentrować się rodzice, planując chrzest dziecka, to termin uroczystości. Można ją organizować przez cały rok. Jednak warto dowiedzieć się, czy w naszej parafii nie ma w tej kwestii jakichś ograniczeń, ponieważ niektórzy kapłani planują chrzty tylko w jedną, np. ostatnią niedzielę miesiąca. Co więcej, jeśli chcielibyśmy zorganizować chrzest np. w Święta Wielkanocne, wtedy trzeba wszystko zaplanować wcześniej, ponieważ te terminy są bardziej popularne i możemy mieć problem ze znalezieniem lokalu na przyjęcie.

Po zarezerwowaniu terminu i załatwieniu formalności w kancelarii parafialnej możemy przystąpić do znalezienia odpowiedniej restauracji. Warto także zrobić listę gości, aby wiedzieć, na ile osób zarezerwować lokal. Podczas wybierania restauracji powinniśmy zwrócić uwagę na jego lokalizację i dowiedzieć się o serwowane tam potrawy.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na organizacje przyjęcia w domu, warto zastanowić się nad zamówieniem cateringu, co bardzo ułatwi zaplanowanie poczęstunku. Dodatkowo trzeba także zamówić lub kupić gotowe zaproszenia na chrzest, wybrać tort i zaplanować dekoracje na stół oraz do przystrojenia sali.

Najmodniejsze dekoracje na chrzest dziecka

Chrzest święty to uroczystość formalna i elegancka, wymaga organizacji i zaplanowania wszystkich detali, w tym także dekoracji sali i stołu. Ważne jest, aby dodatki były spójne i pasowały do całości lub do wybranego motywu czy też koloru. Najmodniejsze propozycje na chrzest to dekoracje z motywem złotych stópek oraz kwiatowych wianuszków. Często także sale na chrzciny są dekorowane w eleganckim, minimalistycznym stylu.

Najbardziej uniwersalne dodatki, które można wykorzystać także na inne okoliczności, to te w kolorze złota i srebra. Jako barwę przewodnią warto wybrać jasny odcień, najlepiej biały, kremowy lub beżowy. Jeśli chcemy podkreślić, że jest to chrzest dziewczynki, wybierzmy kolor różowy, natomiast w przypadku chłopca – niebieski. 

Dekoracje na chrzest święty z motywem

Chrzest święty to pierwsza i najważniejsza impreza w życiu dziecka. Jest ono główną jej postacią, dlatego, aby podkreślić charakter uroczystości, warto jako motyw dekoracji wybrać elementy związane z niemowlakiem i jego pierwszymi miesiącami życia. Idealnie do tego święta pasują dodatki z motywem złotych stópek lub wózeczka udekorowane napisem: "Chrzest święty".

Charakter wydarzenia podkreślą także symbole religijne, np. krzyż lub aniołek. Ciekawą propozycją są motywy kwiatowe – wianki kwiatowe mogą być w kształcie serca lub koła. Z wybranym motywem dekoracyjnym mogą być karteczki z imionami i nazwiskami gości, serwetki na chrzest, upominki dla gości oraz inne dekoracje na stół, np. świeczniki. 

Dekoracje stołu na chrzest 

Uroczystości chrztu świętego wiążą się z uczestnictwem we mszy świętej, po której matka chrzestna, ojciec chrzestny oraz goście są zapraszani na obiad lub poczęstunek. Ta część chrzcin odbywa się w restauracji lub domu i obejmuje ucztowanie przy stole. Dekoracjami sali i stołu na chrzest mogą zająć się rodzice, pracownicy restauracji lub zatrudniony dekorator wnętrz.

Niezbędnym elementem stołu jest zastawa stołowa. Dekoracje stołu warto dopasować do jej stylu i koloru. Bardzo ciekawym dodatkiem do dekoracji stołu są winietki z nazwiskami zaproszonych gości, dodatkowo udekorowane złotym napisem "Chrzest święty". Na talerzach gości mogą znaleźć się serwetki z motywem dekoracyjnym. Charakter uroczystości podkreśli tabliczka na stół z imieniem dziecka i datą chrztu. 

Personalizowane dodatki na chrzest święty dziecka

Organizując chrzest święty dziecka, warto zadbać o odpowiednie dekoracje, personalizowane zaproszenia oraz o piękną grafikę na dekoracje tortu. Takie dodatki jak serwetki czy też kieszonki na sztućce mogą być ozdobione zdjęciem dziecka, jego imieniem oraz datą chrztu. Na nakryciach gości mogą znaleźć się personalizowane winietki lub podziękowanie w formie czekoladek z imieniem dziecka albo motywem przewodnim uroczystości.

Jak udekorować tort na chrzest? Najlepiej wybrać dodatki w tym samym stylu, co reszta dekoracji. Jednak możemy dostosować ozdoby na tort do płci dziecka. Dobrym pomysłem jest ozdobienie tortu opłatkiem ze zdjęciem maluszka. 

Chrzest święty dziecka to niezwykła uroczystość, w której uczestniczą rodzice chrzestni oraz zaproszeni goście. Ma ona wymiar religijny, ponieważ sakrament jest udzielany w kościele podczas mszy świętej. Jednak późniejsza część uroczystości jest mniej oficjalna, może odbywać się w restauracji lub domu. Niezależnie od tego, gdzie rodzice dziecka zapraszają na poczęstunek, warto zadbać o odpowiedni nastrój, smaczny posiłek, piękne dekoracje i pyszny tort. 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel