Twój koszyk jest pusty

Jak się ubrać na bierzmowanie?

2022-01-19
Jak się ubrać na bierzmowanie?

W kościele rzymskokatolickim bierzmowanie odgrywa rolę wyznania wiary. To wyjątkowa uroczystość, ponieważ sakrament jest przyjmowany przez osoby świadome, po osiągnięciu przez kandydatów wieku dojrzałości chrześcijańskiej. Pod pewnymi względami bierzmowanie odpowiada protestanckiej konfirmacji i żydowskiej bar micwie. Bierzmowanie jest określane także mianem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, sakramentem umocnienia w wierze oraz sakramentem dopełnienia. W kościele katolickim sakrament bierzmowania jest udzielany przez biskupa. Nadzwyczajnym szafarzem tego sakramentu może zostać każdy kapłan upoważniony do tego przez biskupa. Ważną osobą w sakramencie bierzmowania jest świadek, który bierze udział w uroczystości i podczas niej kładzie prawą dłoń na prawym ramieniu bierzmowanego. Sakrament bierzmowania jest obrzędem kościelnym, który odbywa się podczas Mszy Świętej, dlatego na takiej uroczystości wymagany jest odpowiedni ubiór.

Strój na bierzmowanie — jaki jest odpowiedni?

Uroczystość bierzmowania ma zdecydowanie skromny i rodzinny charakter. Ranga chrześcijańska tego sakramentu dla bierzmowanego ma wyjątkowy charakter, jednak z jej powodu rzadko wyprawia się przyjęcie. Najczęściej koncentruje się ona na obrządku w kościele. Właśnie w związku z kościelnym wymiarem bierzmowania wymagane jest, aby strój osoby bierzmowanej, jak również świadka i zaproszonych gości był skromny, a jednocześnie elegancki. Na taką uroczystość, jeśli nawet jest się tylko gościem, nie wypada przyjść w jeansach, bluzie sportowej oraz spodenkach. Lepiej również wystrzegać się sportowych dodatków jak czapka, buty, czy też kurtka. Niewskazane są również zbyt krótkie spódniczki i duże dekolty.

Jaki strój na bierzmowanie dla chłopca?

Strój na bierzmowanie musi mieć elegancki charakter. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją ubioru dla chłopca będzie garnitur. W takim stroju każdy młody mężczyzna będzie wyglądał stylowo i elegancko, a dodatkowo będzie on pasował do okazji bierzmowania. Do tej uroczystości najodpowiedniejszy będzie dopasowany garnitur w ciemnym kolorze, np. czarnym, granatowym czy też szarym. Lepiej unikać zbędnych wzorów czy krzykliwych dodatków.

Dobrze byłoby, aby strój był w nowoczesnej stylistyce, czyli miał zwężane nogawki i mankiety. Powinien także być wykonany z przewiewnego, matowego materiału. Do kompletu potrzebne jest również eleganckie obuwie, do takiej stylizacji nie pasują sportowe buty.

Niezbędnym elementem stylizacji mężczyzny jest również biała koszula, najlepiej z długim rękawem. Jeśli kandydat do bierzmowania nie przepada za klasycznymi garniturami i wystrzega się ich noszenia, wtedy można wybrać lżejszą stylizację. Mogą to być eleganckie materiałowe spodnie, do tego można wybrać białą koszulę i marynarkę w stylu Casual. Natomiast odpowiednim dodatkiem do takiej stylizacji będą wygodne mokasyny.

Jaki strój na bierzmowanie dla dziewczyny

Tworząc stylizację dla dziewczyny na bierzmowanie, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim strój na tego typu uroczystość powinna cechować skromność. Duże dekolty z tyłu i z przodu są wykluczone, podobnie jak długość mini i T-shirty. Jeśli natomiast chcemy włożyć sukienkę na ramiączkach, wtedy trzeba pamiętać o okryciu wierzchnim, najlepiej wybrać elegancką marynarkę lub żakiet.

Bierzmowanie jest ważnym sakramentem, w związku z tym na tę okazję nie należy wybierać stroju w krzykliwych kolorach. Dodatkowo wykluczone są również niektóre printy, np. nadruki kultowych postaci czy też ekstrawaganckie napisy oraz buty na bardzo wysokim obcasie. Ważnym aspektem podczas wybierania stylizacji na bierzmowanie jest to, aby zdecydować się na elegancki strój. Najlepiej postawić na proste sukienki, np. w kolorze niebieskim, granatowym, kremowym lub pudrowy róż. Ich długość powinna być minimum przed kolano, dodatkowo dobrze, jeśli mają rękawki i skromny dekolt. Cała stylizacja może być zwieńczona takimi dodatkami, jak delikatna biżuteria, żakiet w jasnym kolorze, rajstopy i buty, mogą być niezbyt wysokie szpilki lub baleriny. Kobiety, które nie przepadają za sukienkami, a chcą wyglądać elegancko, mogą wybrać spodnie cygaretki lub ołówkową spódnicę. To wystarczy połączyć z białą koszulą i marynarką w eleganckim kroju.

Jak się ubrać na bierzmowanie: świadek?

Bierzmowanie to ważna uroczystość nie tylko dla kandydata przyjmującego ten sakrament, ale również dla osoby mu towarzyszącej, czyli świadka. Kobieta czy mężczyzna pełniący tę wyjątkową funkcję powinien postawić na skromną, aczkolwiek elegancką stylizację. Podobnie jak bierzmowanych, także świadków obowiązują te same zasady dotyczące stroju, związane z kościelnym wymiarem uroczystości. Zabronione są duże dekolty, sportowe obuwie, czapki dżokejki, koszulki, jeansy, bardzo wysoki obcas i zbyt krótka spódniczki.

Kreując stylizacje dla świadka na bierzmowanie, pamiętajmy o delikatnych dodatkach i stonowanych kolorach. Kobieta może wybrać sukienkę w długości midi lub sięgającej przed kolano. Kolor sukienki warto dostosować do okoliczności oraz warunków pogodowych. Wiosną można postawić na pastelowe barwy, np. brudny róż, natomiast jesienią można wybrać żywsze kolory (np. bordo, zieleń lub fiolet). Sukienka nie powinna być zbyt obcisła ani przeźroczysta, dobrze, gdy ma modne rękawy. W chłodniejsze dni można dobrać płaszcz i botki, natomiast przy słonecznej pogodzie wystarczy żakiet i szpilki.

Mężczyzna w roli świadka powinien postawić na elegancki strój, najlepiej do tej uroczystości pasuje skromny i stylowy garnitur w kolorze szarym lub granatowym, połączony z koszulą i odpowiednim obuwiem. Alternatywą dla takiej stylizacji mogą być spodnie materiałowe w stylu Chino, do tego koszula i obuwie typu mokasyny. Eleganckim akcentem może być marynarka w stylu Casual.

Akcesoria na bierzmowanie

Ważny dodatkiem do stylizacji na bierzmowanie jest biżuteria, jednak nie powinna ona być duża i wyzywająca. Najlepiej postawić na delikatne i skromne ozdoby, np. złoty medalik serce lub srebrny krzyżyk z łańcuszkiem. Do tego warto dobrać niewielkie kolczyki z cyrkoniami i elegancką bransoletkę z aniołkami. Całość stylizacji powinna być zwieńczona stylową fryzurą i delikatnym makijażem. Panowie do stroju na bierzmowanie mogą dobrać krawat lub muszkę, w zależności od wybranego garnituru i koszuli. Natomiast jeśli wybierają luźniejszą stylizację, mogą zrezygnować z takiego dodatku.

Świadek i zaproszeni na uroczystość goście mogą obdarować bierzmowanego pamiątkowym prezentem.

Bierzmowanie to ważna i elegancka uroczystość. Warto podczas niej wyglądać stylowo, modnie i elegancko. Panowie powinni włożyć garnitury, a panie — sukienki. Należy się wystrzegać zbyt luźnych i sportowych stylizacji oraz wyzywających dodatków.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel