Jak się ubrać na komunię?
Komunia to uroczystość religijna, w której najważniejszą osobą jest dziecko, które przystępuje do tego sakramentu. Podczas organizacji przyjęcia, kupowania dekoracji, prezentów, kart z życzeniami oraz komponowania komunijnego stroju nie zapominajmy, że będziemy uczestniczyć w uroczystości z małym, 9-letnim chłopcem lub dziewczynką. W związku z tym, biorąc pod uwagę religijny charakter uroczystości oraz wiek dziecka, trzeba na Pierwszą Komunie odpowiednio się ubrać, a także właściwie dostosować prezent, dekoracje i inne ważne dodatki.
Warto pamiętać, że w kościele obowiązuje strój skromny, zakryte ramiona oraz nogi, dopuszczalna jest sukienka lub spódniczka do kolan. W trakcie uroczystej mszy każdy gość powinien także zachowywać się z godnością i szacunkiem. Istotne jest również, aby prezent dziecku wręczyć po komunii i aby niezależnie od jego formy trafił on do rąk dziecka, a nie do rodziców. Na przyjęciu na ogół panuje luźniejsza atmosfera, jednak w jego trakcie należy przynajmniej kilka chwil poświęcić na rozmowę z dzieckiem.
Nierzadko najtrudniejszą kwestią związaną z komunią okazuje się ubranie.
Jak się ubrać na komunię?
Komunia to wyjątkowa uroczystość kościelna. Jest ona ważna nie tylko dla dziecka, rodziców, ale także dla chrzestnych, dziadków i zaproszonych gości. Najbardziej uroczyście ubrane są dziewczynki i chłopcy przystępujący do Pierwszej Komunii. Jednak inni zaproszeni goście oraz rodzice także powinni mieć na tę okazję elegancki strój. Warto wiedzieć, że przyjęcie komunijne jest definiowane jako popołudniowy raut, czyli uroczyste przyjęcie bez tańców, które ma formalny charakter. Z tego powodu na takiej uroczystości mężczyzna nie musi być tak elegancki, jak na przyjęciu wieczornym. Wymagany jest jednak ubiór formalny, tym bardziej że pierwsza część uroczystości odbywa się w kościele. U kobiet niedozwolone są przede wszystkim mini spódniczka, głęboki dekolt i kabaretki. Lepiej zrezygnować także ze stroju o sportowym charakterze.
Strój komunijny a pogoda
Pierwsze Komunie odbywają się najczęściej w maju, czasami w czerwcu. W tym okresie na ogół dopisuje ciepła aura. Dobierając strój na tę uroczystość, można postawić na jasne kolory. Sukienka, garsonka lub garnitur dla pana w pastelowym kolorze będzie idealnie pasował do tej okazji. Jednak warto pamiętać, że wysoka temperatura na zewnątrz nie zwalnia gości z obowiązku bycia eleganckim na przyjęciu komunijnym. Buty sportowe, jeansowe spodenki, bluzy oraz spodnie skórzane są na takiej uroczystości wykluczone.
Wiosenna pogoda jest kapryśna i może zdarzyć się, że podczas uroczystości temperatura gwałtownie się obniży lub spadnie deszcz. W takim przypadku warto mieć przy sobie wierzchnie okrycie, np. żakiet, cienki płaszczyk lub marynarkę. Natomiast w przypadku, gdy pogoda nie dopisuje, jeszcze przed pójściem na uroczystość warto rozważyć strój z długim rękawem (np. damski garnitur), a do tego klasyczne szpilki. W chłodniejsze dni dobrym rozwiązaniem będzie także zielona sukienka długości midi na krótki rękaw oraz żakiet w kolorze czarnym lub granatowym. Całość można ozdobić dodatkami srebrnymi lub złotymi.
Stylizacje komunijne dla rodziców
Stylizacja na uroczystość Pierwszej Komunii powinna być przede wszystkim skromna, zwłaszcza na tej części, która odbywa się w kościele. Na komunię dziecka należy ubrać się gustownie, elegancko, ale także zachowując umiar w długości sukienki i unikając głębokich dekoltów. W tym dniu warto postawić na podstawowe reguły eleganckiego stroju, czyli proste kroje i delikatne kolory.
Dla mamy dziecka komunijnego świetnie sprawdzi się spódnica i żakiet w jasnych kolorach. Dobrym rozwiązaniem będzie także lekka, letnia sukienka w stylu boho lub w kwiatowe wzory z zakrytymi ramionami albo z dodatkiem cienkiego żakietu. Panie, które nie gustują w sukienkach i spódniczkach, mogą założyć po prostu spodnie (np. w kolorze nude) i połączyć to z marynarką w eleganckim stylu oraz białą bluzką. Dla panów doskonale sprawdzi się klasyczny garnitur w ciemnym kolorze z właściwie dobraną, najlepiej jasną koszulą i krawatem.
Jaki strój komunijny dla chrzestnych
Rodzice chrzestni pełnią ważną funkcję na komunii dziecka, są szczególnymi gośćmi. Ich strój, podobnie jak rodziców, powinien być zgodny z najnowszymi trendami, jednocześnie musi być w dobrym guście. W przypadku stylizacji dla chrzestnej warto zadbać o odpowiednią długość spódnicy lub sukienki, nie może być zbyt krótka. Na taką rodzinną uroczystość pasuje pastelowa stylizacja, może to być kreacja w kolorze pudrowego różu połączona z beżową marynarką i szpilkami w kolorze nude.
Na komunię chrześniaka można także wybrać błękitny garnitur ze spodniami oraz elegancką, granatową koszulę, do tego doskonale sprawdzą się kremowe czółenka oraz mała, kremowa kopertówka. Jednym z najnowszych trendów jest stylizacja stworzona z eleganckiego kombinezonu. Jeśli będzie on miał klasyczny krój, to świetnie sprawdzi się podczas przyjęcia komunijnego. Najlepiej wybrać kombinezon z długimi rękawami w kolorze butelkowa zieleń, granat lub głęboka śliwka. Długość nogawki powinna sięgać do kostki. Taki strój idealnie uzupełnią klasyczne czarne szpilki i niewielka torebka. Do tego warto dobrać jasne np. beżowe dodatki.
Chrzestny może postawić na letni, szary garnitur zestawiony z białą koszulą i kolorowym krawatem. Na to ważne wydarzenie dobrym wyborem dla ojca chrzestnego będzie także garnitur grafitowy lub beżowy, połączony z odpowiednią kolorystycznie koszulą i krawatem.
Propozycje stylizacji dla gości komunijnych
Co ubrać na komunię, będąc gościem? To pytanie zadajemy sobie zawsze, gdy otrzymamy zaproszenie na taką uroczystość. Pomimo tego, że nie ma jasnym zasad dress codu w związku z komunią, to jednak ma ona formalny charakter. Każdy z gości powinien dostosować swoją stylizację komunijną do okoliczności i miejsca, gdzie uroczystość będzie się odbywała.
W kościele obowiązują ścisłe reguły dotyczące stroju, dlatego należy unikać ubiorów kontrowersyjnych, jaskrawych i krzykliwych. Dodatkowo warto dostosować stylizację do pory dnia, roku oraz miejsca. Jeśli przyjęcie komunijne odbywa się na zewnątrz, warto wziąć ze sobą nakrycie wierzchnie, marynarkę lub lekki płaszczyk. Pamiętajmy, aby unikać kreacji wieczorowych, wełnianych sweterków i sportowych butów. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt, aby swoim strojem nie urazić np. rodziców dziecka lub innych zaproszonych gości.
Podstawowa zasada komunijnego looku to unikanie całych białych stylizacji. Ten kolor podczas uroczystości jest zarezerwowany dla dziewczynek i chłopców przystępujących do sakramentu. Biała kreacja jest wykluczona, chyba że połączymy ją z dodatkami w ciemnych kolorze. Może to być grafitowa lub śliwkowa marynarka i torebka w podobnej kolorystyce. Podobny nietakt popełnimy, wybierając na komunię stylizację czarną. Jest ona dopuszczalna tylko w połączeniu z inną barwą lub wzorem na sukience albo żakiecie.
Dodatki do stylizacji komunijnej
Dopełnieniem stylizacji komunijnej są różne dodatki jak buty, torebka oraz biżuteria. Także one powinny być utrzymane w eleganckiej stylizacji. Jeśli nawet lubimy wygodne obuwie codzienne jak trampki czy sneakersy, to jednak wybierając się na komunię lepiej postawić na buty eleganckie. Unikajmy też kozaków oraz butów typu botki i w stylu biker boots. Ciężkie obuwie, pomimo tego, że lepiej ogrzeje stopę, to jednocześnie popsuje efekt komunijnej stylizacji. Najlepszym wyborem na taką uroczystość są klasyczne, kryte szpilki. Jeśli nie lubisz tego typu butów lub nie umiesz w nich chodzić, możesz postawić na obuwie na grubszym lub niższym słupku. Dodatkową alternatywą są buty na koturnie, jednak są one mniej eleganckie. Panie, które z różnych powodów wykluczają jakikolwiek obcas, mogą zdecydować się na płaskie baleriny, mokasyny oraz sandały. Lepiej unikać klapek, butów w stylu mule oraz espadryli.
Ważną kwestią w stroju na komunię dziecka są dodatki. Nie należy do takiej stylizacji zakładać słomkowych kapeluszy i zabierać ze sobą wiklinowego kosza. Do takiej okazji nie pasują także plecaki, duże torby oraz popularne ostatnio nerki. Stylizacje komunijne wymagają elegancji, dlatego ich dopełnieniem powinna być kopertówka lub mała torebka na pasku czy też łańcuszku. Do stroju warto dobrać odpowiednią biżuterię, można postawić na jeden widoczny detal, np. wisiorek czy bransoletka lub wybrać delikatne wzory.
Ostatnim elementem stylizacji komunijnej jest fryzura i makijaż. W tej kwestii nie warto przesadzać, lepiej zdecydować się na naturalny wygląd, podkreślając delikatnie swoją urodę i wybrać subtelne uczesanie.
Prezenty komunijne
Pierwsza Komunia to ważna uroczystość dla dziecka. Z tej okazji chrzestni, dziadkowie oraz zaproszeni goście wręczają mu upominki. Najczęściej to gotówka, ukryta w pamiątkowej, personalizowanej kartce. Jednak na komunię dziecka można wybrać także inne prezenty komunijne. Warto rozważyć upominek o charakterze religijnym lub pamiątkowym. Dobrym pomysłem będzie kolorowa biblia dla dzieci lub złoty medalik z Matką Boską. Możemy także wybrać różaniec, który będzie zapakowany w pudełeczko ze specjalną dedykacją. Jeśli wolimy prezent świecki, możemy podarować dziecku album na zdjęcia lub ramkę na komunijną fotografię. Dobrym wyborem będzie również duży obraz na płótnie z komunijnym zdjęciem dziecka.
Pierwsza Komunia to oficjalna i elegancka uroczystość. Wymaga nie tylko odpowiedniego zachowania, ale również właściwego stroju. Niektóre części garderoby są wykluczone ze względu na kościelny charakter uroczystości. Szczególną uwagę do stylizacji komunijnej powinni przywiązać rodzice oraz rodzice chrzestni, którzy znajdą się na fotografiach pamiątkowych wraz z dzieckiem. Ważne, aby wybierając strój na komunię dziecka zachować umiar i styl, pamiętając, że czasem mniej znaczy lepiej.