Twój koszyk jest pusty

Jak udekorować tort na chrzest?

2021-11-02
Jak udekorować tort na chrzest?

Tort to ważny element uroczystości chrztu świętego. Po mszy i przyjęciu sakramentu przez dziecko rodzice wraz z chrzestnymi i zaproszonymi gości udają się na uroczysty obiad do domu lub do restauracji. Po wspólnym posiłku głównym punktem przyjęcia jest tort, który powinien zostać udekorowany stosowanie do okoliczności. Najlepiej, aby miał datę uroczystości, imię chrzczonego dziecka oraz ozdoby, figurki, może też być ozdobiony specjalną grafiką, np. ze zdjęciem maluszka.

Tort na chrzest - jaki wybrać?

Tort na chrzest może być zamówiony w cukierni lub zrobiony samodzielnie. Decydując się na wersję ciasta kupionego, możemy wybrać rodzaj wypieku, kremu i dekoracji z katalogu. Natomiast w przypadku samodzielnego wypieku musimy znaleźć (np. w internecie) sprawdzony przepis na biszkopt i krem oraz wybrać stosowne dekoracje. Tort z okazji chrztu świętego wykonany samodzielnie to niższy koszt, ponieważ zapłacimy tylko za produkty i ozdoby. Jednak trzeba w niego włożyć więcej pracy i wysiłku.

Ciasto na chrzest powinno być skromne, pyszne i świeże. Najlepiej, jeśli będzie w pastelowych jasnych kolorach. Dekorując tort na chrzest dziewczynki, warto wybrać barwę białą, różową lub złotą. Natomiast do chłopca najlepiej pasuje błękit i wszystkie odcienie niebieskiego oraz biały i srebrny. Kształt tortu na chrzest jest dowolny, choć najpopularniejsze są wypieki okrągłe, prostokątne oraz ciasta piętrowe.

Tort na chrzest święty - dekoracje

Samodzielne przygotowanie tortu na chrzest wymaga wyboru dekoracji do ozdoby ciasta. Najlepiej podjąć taką decyzję dopiero po wyodrębnieniu motywu przewodniego przyjęcia, wtedy wypiek będzie pasował do całości uroczystości. Mogą to być złote stópki, kokardki, aniołki, gwiazdki lub kwiaty czy też zwierzątka. Dodatkowo ważny jest także kolor i wielkość ozdób. Najlepiej wszystkie wybrać u jednego sprzedawcy, wtedy będziemy mieć pewność, że będą jednakowe. Na torcie powinna znajdować się świeczka oraz imię chrzczonego dziecka. Dekoracje na ciasto mogą być wykonane z produktów jadalnych, np. opłatek lub z masy cukrowej, mogą być również drewniane, kartonowe lub plastikowe.

Opłatek - uniwersalna dekoracja na tort

Opłatek na tort to najbardziej uniwersalna dekoracja. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór, dodać imię dziecka oraz datę uroczystości i zamówić. Po otrzymaniu gotowego produktu należy go odpowiednio dopasować, dociąć właściwy kształt i przycisnąć do masy na wierzchu ciasta. Najlepiej zostawić go na torcie na kilka godzin, by dobrze przylgnął. Dobrym pomysłem na ozdobę wypieku są również figurki z masy cukrowej. Trzeba wybrać odpowiednią i zamówić lub kupić gotowy produkt w sklepie. Może to być figurka śpiącego bobasa lub wózek dziecięcy, aniołek, buciki lub mały miś. Do takiej ozdoby trzeba wykonać jeszcze napis. W tym celu można skorzystać z pisaków cukrowych.

Topper na tort na chrzest święty

Jako ozdoba na tort z okazji chrztu świętego, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki idealnie sprawdzi się drewniany topper. To dekoracja gotowa, którą można kupić w sklepie. Można ją zdobyć w różnych wzorach i napisach. Najbardziej uniwersalny topper to napis "Chrzest Święty", ale możemy również wybrać topper z motywem uroczystości, np. aniołek, buciki, zwierzątko lub wózek dziecięcy. Kartonowy lub drewniany topper może także zostać spersonalizowany. Może być z imieniem dziecka oraz datą wydarzenia. Dodatkowo można na nim umieścić motyw przewodni przyjęcia, np. wózek dziecięcy, kokardki, listki lub kwiatki.

Świeczki, fontanny tortowe oraz zimne ognie

Ciekawą ozdobą tortu na chrzest święty są świeczki, które rozświetlą wypiek i dodadzą mu blasku. Można również dodać efektowne fontanny świetlne, które po odpaleniu strzelają zjawiskowymi iskrami. Delikatniejszą i subtelniejszą dekoracja są zimne ognie, które dadzą efekt świecących gwiazdek.

Prezent na chrzest święty

Ważnym elementem uroczystości chrztu świętego są prezenty. Najczęściej zaproszeni goście ofiarują dziecku z tej okazji gotówkę. Warto ja włożyć do personalizowanej kartki z imieniem maluszka, ozdobionej ornamentem kwiatowym lub aniołkiem. Z okazji chrztu świętego dziecku możemy także podarować prezent spersonalizowany, który będzie dla niego pamiątką po tym uroczystym dniu. Może to być elegancka srebrna lub złota pozytywka z figurką aniołka, misia lub w kształcie karuzeli, ozdobiona imieniem maluszka i datą uroczystości.

Bardzo efektownym upominkiem na chrzest jest kolorowa, ozdobiona piękną grafiką biblia dla dzieci, którą dodatkowo można imiennie spersonalizować. Popularnym prezentem, często ofiarowanym dziecku przez chrzestnych lub dziadków, są łańcuszki z medalikiem. Można wybrać srebrny medalik z krzyżykiem lub złoty medalik z Maryją. Prezent taki może zostać spersonalizowany imieniem i datą chrztu.

Chrzest Święty to piękna uroczystość, która kończy się rodzinnym przyjęciem. Podczas niego ważną funkcje pełnią chrzestni, dziadkowie i zaproszeni goście. Uroczystości dodają elegancji efektowne ozdoby oraz pyszny i pięknie udekorowany tort.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel