Twój koszyk jest pusty

Jaka biżuteria na chrzest dla dziewczynki? 5 pomysłów na wyjątkowy prezent z okazji chrztu

2023-05-18
Jaka biżuteria na chrzest dla dziewczynki? 5 pomysłów na wyjątkowy prezent z okazji chrztu

Chrzest święty dziecka to wyjątkowa uroczystość. Jej wagę i podniosły charakter podkreślają prezenty i pamiątki wręczane dziecku. Dziewczynki zazwyczaj obdarowywane są złotą lub srebrną biżuterią. Ma ona stanowić pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia, a także być lokatą kapitału. Jaka biżuteria stanowi najlepszą pamiątkę chrztu dla dziewczynki?

Co się kupuje dziewczynce na chrzest?

Wybór prezentu na chrzest jest prawdziwym wyzwaniem dla zaproszonych gości. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym upominkiem była okolicznościowa kartka i koperta z gotówką. Trendy powoli się jednak zmieniają i coraz więcej osób decyduje się na prezent na chrzest materialny. Maluchy z okazji tego wydarzenia często otrzymują zabawki dostosowane do ich wieku, ubranka, praktyczne akcesoria np. fotelik samochodowy, kojec czy wózek. Większość tego typu podarunków jest uniwersalna, dlatego prezentu nie trzeba dopasowywać do płci dziecka.

Oprócz praktycznych upominków na chrzest wręcza się też pamiątki, które po latach będą przypominać o sakramencie. Wśród takich wymienia się albumy na zdjęcia, pozytywki, zegarki, srebrne grzechotki/łyżeczki z grawerem. Coraz popularniejsza pamiątka chrztu to także biżuteria. Przede wszystkim wręczana jest ona dziewczynkom, choć może również stanowić prezent dla chłopca.

Co kupują rodzice chrzestni na chrzest dla dziewczynki?

Prezent od ojca chrzestnego i matki chrzestnej powinien być wyjątkowy i bardziej osobisty. Najlepiej, jeśli będzie on stanowił trwałą pamiątkę sakramentu. Rodzice chrzestni oprócz przedmiotów codziennego użytku (zabawek i akcesoriów) powinni więc wręczyć przedmioty pamiątkowe. Najczęściej wybierają oni prezenty personalizowane, czyli takie, na których może powstać osobisty grawer. Na grzechotkach, zegarkach, spinkach, łyżeczce czy medaliku pojawiają się więc sentencje, cytaty z Biblii, wskazówki życiowe, a także imię dziecka, data chrztu czy symbole religijne.

Złoty medalik z datą chrztu/datą narodzin wręczyć dziewczynce mogą nie tylko rodzice chrzestni. Biżuteria z grawerem jest też popularnym prezentem wśród dziadków oraz rodziców, którzy chcą swoje dziecko obdarować czymś wyjątkowym.

Jaką biżuterię na chrzest dziecka wybrać? Pomysły na prezent

Z okazji chrztu świętego najczęściej prezentem jest biżuteria złota lub srebrna. Rzadziej spotykane są łańcuszki czy kolczyki z platyny oraz stali nierdzewnej. W sklepie internetowym dostępna jest też biżuteria wzbogacona kamieniami szlachetnymi np. diamentami, szafirami, szmaragdami cyrkoniami. Na chrzciny nie powinno się natomiast wręczać tej z niklu lub tanich kruszców. Te szybko ulegną zniszczeniu, mogą powodować alergię, a także nie będą stanowiły żadnej wartości materialnej.  

Medaliki na chrzest święty

Idealny prezent na chrzest dziewczynki stanowią złote medaliki. Mogą one być upominkiem od ojca i matki chrzestnej, dziadków, bliskiego przyjaciela rodziny. Dla dziewczynek najczęściej wybiera się medalik z aniołem lub Matką Boską, a do niego dokupuje klasyczny złoty łańcuszek. Medalik z wizerunkiem matki boskiej/ anioła może mieć różne kształty – serca, owalu, sam profil sylwetki świętej.

Warto tu podkreślić, że dziewczynkę z okazji chrztu obdarowuje się medalikiem z matką Boską Modlącą się, natomiast chrześniakowi wręcza się medalik z Matką Boską Szkaplerzną (Szkaplerz) lub wizerunkiem Jezusa Chrystusa.

Krzyżyki z łańcuszkiem

Dobry prezent na chrzest stanowi również krzyżyk z łańcuszkiem. Z okazji pierwszego sakramentu dziecku podarować można zarówno krzyżyk papieski, jak i krzyżyk z pasyjką. Do kompletu dobrać można srebrny lub złoty łańcuszek o splocie ankier, kostka lub pacerka.

Zawieszka na chrzest święty

Prezenty na chrzest to nie tylko biżuteria z motywami religijnymi. Rodzice chrzestni dla swojej chrześnicy często wybierają też zawieszki, które stanowią niezwykle oryginalny prezent, a także ciekawą rodzinną pamiątkę. Zawieszki – puzderka na łańcuszku są niezwykle osobistym upominkiem. Wykonywane są z żółtego, białego i różowego złota, a także srebra. Te najbardziej zdobne dekorowane są diamentami i razem z łańcuszkiem stworzą niepowtarzalny komplet. Zawieszki dostępne są w różnych kształtach – serca, owalu, koła. W ich wnętrzu można umieścić niewielkie zdjęcie lub wygrawerować np. datę chrztu.

Kolczyki na chrzest święty dla dziewczynki

Sakrament chrztu to także doskonała okazja do wręczenia dziecku kolczyków. Dobrym wyborem są te ze złota dekorowane diamentami lub cyrkoniami. W sklepie internetowym nie brakuje eleganckich kolczyków, po które dziecko sięgnie dopiero w dorosłym życiu, jak i tych uniwersalnych, które będzie mogło nosić od najmłodszych lat. Kolczyki na chrzest święty mogą być jednym podarunkiem lub stanowić część większego zestawu biżuterii. Często dodawany jest do nich łańcuszek. Kolczyki występują również w komplecie z medalikiem oraz zawieszką.

Bransoletki na chrzest święty dla dziewczynki

Upominek, jaki wręcza się dziewczynkom na chrzest to również bransoletka. Najczęściej wybierany jest model z blaszką, na której umieszcza się grawer – dedykacje. Alternatywą są bransoletki umieszczone w eleganckim pudełku, w którego środku wykonany jest napis. Podobnie jak medaliki, pierścionki czy kolczyki bransoletki na chrzest to te złote, srebrne, platynowe. Dobrze, jeśli mają one regulowaną długość – wtedy będą mogły służyć długie lata. 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel