Twój koszyk jest pusty

Jaki prezent na chrzest od matki chrzestnej?

2019-12-20
Jaki prezent na chrzest od matki chrzestnej?

Rodzice chrzestni to zaraz po maluszku i jego rodzicach najważniejsze osoby na uroczystości chrzcin. Jesteś matką chrzestną i chcesz, aby Twój prezent dla chrześniaka zapadł w pamięć rodzicom, był przydatny i sprawił im przyjemność? Częstym rozwiązaniem jest koperta z pieniędzmi, ale my mamy dla Ciebie inne pomysły: podpowiadamy, co warto, a czego nie warto kupować dziecku z okazji Chrztu Świętego.

 

Czego nie kupować na chrzest?

 

Zacznijmy od końca: czego lepiej nie kupować na chrzest dla dziecka? Z pewnością rodzicom nie będą potrzebne żadne przedmioty typowo „wyprawkowe”: takie jak wanienka, przewijak czy wózek. Maluch jest już na świecie, więc takie rzeczy  są zazwyczaj już dawno kupione przez rodziców, którzy nabywają je jeszcze w czasie ciąży. Nie ma też sensu kupować zabawek dużo do przodu: np. takich, które dziecko będzie mogło używać dopiero za kilka lat. Oczywiście, od tej zasady mogą być wyjątki - jeśli mamy wątpliwości, najlepiej zapytać o zdanie rodziców.

 

Jak pomóc rodzicom z przygotowaniem do chrztu?

 

Matka chrzestna nie powinna ograniczać się jedynie do samej obecności na przyjęciu i przyniesieniu prezentu dla Malucha. Dobrze jest pomóc rodzicom w organizacji całego wydarzenia - szczególnie że opieka nad niemowlakiem jest naprawdę wyczerpująca. Taka pomoc może przydać się również w kwestii podarunków - rodzicom może być głupio stworzyć listę prezentów dla ich dziecka, jednak jeśli podobną listę stworzy mama chrzestna (oczywiście po wywiadzie z rodzicami), nikt nie będzie czuł się urażony, a goście będą mieli ważną wskazówkę, co przyda się maluchowi. Nie będzie też problemu z dublowaniem prezentów.

 

Prezent od mamy chrzestnej: na pamiątkę

 

Rodzice z pewnością ucieszą się z pamiątkowego prezentu, a i dziecko po latach będzie mogło wspominać ten ważny dla niego dzień. Album na zdjęcia z dedykacją, medalik z grawerem i inne pamiątki wykonane ze srebra i złota są bardzo popularne i często wybierane przez rodziców chrzestnych. Idealną pamiątką dla chłopca może być np. złoty samolot z grawerem, a dla dziewczynki pozytywka z baletnicą. Dla rodziców bardzo religijnych najlepszymi odpowiednikami będą oczywiście łańcuszki, medaliki czy święte figurki.

 

Prezent od mamy chrzestnej: zabawki

 

Zabawki są zawsze dobrym prezentem dla malucha: warto jednak wcześniej zorientować się, co dziecko już ma lub kupować zabawki np. na pół roku czy rok do przodu. Dla malucha ok. 0,5 roczku takim prezentem mogą być wszelkiego rodzaju pchacze, duże zestawy klocków duplo, kostki edukacyjne, książeczki dostosowane do wieku, zabawki do wody i wiele, wiele innych. W internecie bez trudu znajdziemy listy prezentów dopasowane do wieku dziecka.

 

Prezent od mamy chrzestnej: coś praktycznego

 

Prezent na chrzest może być też praktyczny: szczególnie kiedy matka chrzestna chce wspomóc rodziców w wydatkach związanych z maluszkiem. Kiedy dziecko nie ma jeszcze pół roczku, dobrym pomysłem może być to np. cały zestaw związany z rozszerzaniem diety: krzesełko do karmienia, specjalne kubeczki i bidony, zastawa, śliniaczki czy książki tematyczne. Taki prezent z pewnością będzie wykorzystany i przyda się maluchowi i jego rodzicom oraz trochę odciąży ich finansowo.

 

Prezent od mamy chrzestnej: nie tylko materialny

 

Szukasz czegoś mniej materialnego na prezent od mamy chrzestnej? Nie chcesz dawać pieniędzy w kopercie, a zabawki obawiasz się, że będą się dublować? W takim razie postaw na coś zupełnie innego: może zajęcia na basenie dla malucha? Dzieci mogą zacząć pływać już od 4 miesiąca życia, a zajęcia w wodzie to świetny sposób na wsparcie ich w rozwoju. Można również pomyśleć o karnetach na zajęcia dla maluchów, np. z rytmiki, sensoplastyki czy tzw. gordonków.

 

Podaruj piękne wspomnienia

 

Z pewnością wspaniałym prezentem będzie zaproszenie całej rodziny na sesję zdjęciową z fotografem. Piękne wspólne zdjęcia z maluszkiem, to pamiątka, do której będą wracać latami i która z pewnością znajdzie miejsce w ramce na półce. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki podarunek, warto porozmawiać z innymi gośćmi - może ojciec chrzestny chętnie by się na taki prezent złożył?

 

Jaki prezent na chrzest od matki chrzestnej? Pomysłów jest bardzo wiele: najważniejsze jest wyczucie i bycie blisko z maluchem i jego rodzicami tak, aby dobrze znać potrzeby całej rodziny. W ten sposób mamy niewielkie szanse na podarowanie chybionego prezentu. Jeśli przy okazji pomożemy rodzicom i wesprzemy ich w organizacji, możemy być pewni, że pierwsze zadanie dla nas, jako mamy chrzestnej, mamy zaliczone na pięć plus!

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel