Twój koszyk jest pusty

Jakie imię dla dziecka - najpopularniejsze imiona dla dzieci

2022-11-03
Jakie imię dla dziecka - najpopularniejsze imiona dla dzieci

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów dla przyszłych rodziców jest wizyta u ginekologa między 14 a 15 tygodniem ciąży. To właśnie wtedy otrzymują oni informację o tym, jakiej płci jest dziecko. Często to właśnie też od tego momentu zaczynają się poszukiwania idealnego imienia dla dziecka. Czym się kierować wybierając je? Jakie są najładniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców? A najmodniejsze? Oto poradnik, który rozwieje wątpliwości.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imiona tradycyjne, nietypowe imiona, te cieszące się dużą popularnością, żeńskie, męskie, uniwersalne, inspirowane światem sztuki lub sportu, wywodzące się z rodzinnej tradycji – dziecku można by nadać setki imion. Nic więc dziwnego, że wybór tego jedynego (ewentualnie dwóch) nie jest łatwy. Czym się przy nim kierować?

Wybieracie to, które się Wam podoba

Na pewno własnym gustem – imię dla dziecka powinno się przede wszystkim podobać rodzicom, a nie być wynikiem podpowiedzi znajomych czy rodziny. Równie ważne co osobisty gust jest dopasowanie imienia do nazwiska. Zasady doboru mówią, aby zagranicznych, nietypowych imion nie łączyć z typowo polskimi nazwiskami – takie połączenie będzie brzmieć śmiesznie. Wybór imienia dla dziecka nie jest jednak łatwiejszy, kiedy skłaniamy się ku polskiemu imieniu. Aby pasowało ono do nazwiska, ważna jest jego długość, brzmienie oraz rytm. Najlepiej brzmi takie zestawienie dłuższe imię i krótkie nazwisko lub nazwisko krótkie i dłuższe imię, niepolecany jest natomiast duet długie imię i nazwisko.

Macie wątpliwości, sprawdźcie co oznacza

Wybierając imię, warto też wziąć pod uwagę, to jak ono jest postrzegane przez społeczeństwo. Oryginalne imię lub zagraniczne wyróżni malucha z tłumu, ale może być też dla niego uciążliwe. Podobnie ma się rzecz z imionami tradycyjnymi, staropolskimi. Wielu rodziców chętnie więc sięga po popularne imiona i decyduje się nazwać dziecko zgodnie z najnowszymi trendami. Warto jednak pamiętać, że mody przemijają, a imię zostaje na całe życie. Modne oznacza też, że dziecko będzie „jedną z wielu Julek” w przedszkolu, szkole, na podwórku, na studiach.

Córeczka, synuś - poznaj propozycje zdrobnień

Częstym kryterium wyboru jest także znaczenie imienia oraz jego pochodzenie. Znaczenie zawsze można sprawdzić w Księdze Imion. Wskazuje ona, co oznacza dane imię, a także wymienia kilka cech, które są przypisane do jego posiadacza. W Księdze odnaleźć można również informacje, jakie sławne osoby nosiły też to imię. Symbolika jest jednak umowna i nadanie synowi imienia Paweł wcale nie oznacza, że będzie on uparty, apodyktyczny i precyzyjny, tak samo jak córka Julia nie musi być mądra, odpowiedzialna i tryskająca witalnością. Znaczenie imion lepiej więc potraktować jako ciekawostkę, warto natomiast sprawdzić, czy to wybrane posiada zdrobnienie. Pozwoli to pieszczotliwie mówić do dziecka w pierwszych latach życia. Dobre imię powinno posiadać wiele zdobień, a także ładnie brzmieć w wersji oficjalnej, które dziecko będzie używać, jak dorośnie.

Jakie są zasady nadawania dzieciom imion w Polsce?

Decyzja o tym, jakie imię dla dziecka wybrać należy też dopasować do obowiązujących przepisów. Prawo w Polsce wprowadza w zakresie imion:

  •   Zakaz nadawania tych nieprzyzwoitych, obrażających ośmieszających (decyzję w tym względzie podejmuje pracownik Urzędu Stanu Cywilnego),
  •   Nakaz nadawania tych maksymalnie dwuczłonowych,
  •   Możliwość nadawania tych damskich i męskich mających pochodzenie zagraniczne,
  •   Możliwość nadawania tych w formie zdrobnionej np. Marysia zamiast Maria,
  •   Możliwość nadawania tych niewskazujących jednoznacznie na płeć dziecka.

Gdzie szukać inspiracji?

O tym, jakie imię nadać dziecku rodzice myślą już w okresie ciąży. Wybór nie jest jednak łatwy, dlatego szukają inspiracji, pomysłów i podpowiedzi. Często znajdują je w genologii i wybierają najpopularniejsze imiona w swojej rodzinie. Tym sposobem dziewczynki otrzymują imię po babci, prababci lub ulubionej cioci, natomiast chłopcy nazywają się tak jak dziadek lub tata. Taki wybór jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ upodobania imionowe po kilku dekadach wracają do mody i nawet te wydające się staroświeckimi mają swój urok.

Ci, którym nie podobają się rodzinne imiona, pomysłu szukają w Internecie, na przykład korzystając z generatorów imion. Działają one na zasadzie losowego dobierania imienia do nazwiska oraz płci malucha. Losowania można przeprowadzać wielokrotnie, aż system wskaże to „idealne”. Alternatywą dla generatora są rankingi imion, które były modne w poprzednich latach w danym kraju. Odnaleźć można je na wielu stronach internetowych. Wskazują one nadawane imiona dla chłopca oraz dziewczynki. W okrojonej wersji rankingi zawierają jedynie 10 czy 15 najpopularniejszych pozycji, jednak w tej pełnej wskazują one wszystkie imiona nadane w danym roku w Polsce oraz ilość dzieci, która je otrzymała. Taka informacja będzie ważna, jeśli rodzice stawiają na oryginalność i niesztampowość.

Jakie imię dla dziewczynki 2022?

W ostatnich latach lista najpopularniejszych imion dla dziewczynek niewiele się zmienia. W tym roku najwięcej dziewczynek otrzymało imię Zofia. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Zuzanna (Zuzia), trzecie Hanna. Poza podium wypadły natomiast popularne od lat imiona takie jak Maja, Laura, Julia, Oliwia, Alicja, Lena, Pola. Urzędnicy wskazują również, że nadal wielu rodziców decyduje się na nazwanie córki klasycznymi imionami takimi jak Małgorzata, Magdalena, Aleksandra, Róża, Joanna, Patrycja. W modzie nie są natomiast zagraniczne imiona, które jeszcze do niedawna cieszyły się dużym zainteresowaniem np. Jessica. Obecnie wymyślne imiona częściej są tymi podpatrzonymi u gwiazd. To, dlatego coraz częściej możemy spotkać się z imieniem Konstancja, Mia, Klara, Laura, Luna. Carmen.

Jakie imię dla syna?

Tak samo jak u dziewczynek, tak i u chłopców na liście najpopularniejszych imion królują te polskie i klasyczne. Od lat niekwestionowanym liderem jest Antoni, kolejne miejsca zajmuje Jan i Aleksander. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się też Nikodem, Stanisław, Leon, Jakub, Szymon. Z polskim nazwiskiem często zestawia się też imię Franciszek czy Mikołaj.

Sprawdź nasze produkty z kategorii: pamiątki na chrzest.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel