Twój koszyk jest pusty

Jakie są symbole Chrztu świętego?

2022-05-31
Jakie są symbole Chrztu świętego?

Jakie są symbole Chrztu świętego?

Chrzest święty to sakrament szczególny. Z tym podniosłym, uroczystym obrzędem związanych jest pięć symboli. Każdy z nich ma inne znaczenie liturgiczne, wyrażając pewien aspekt wiary oraz nauki w kościele katolickim. Warto je poznać, aby lepiej zrozumieć dlaczego uroczystość ta wpływa na całe późniejsze życie dziecka.

Co oznacza obrzęd Chrztu?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia znaczenia każdego z symboli, należy przede wszystkim dowiedzieć się, skąd właściwie wziął obrzęd chrztu świętego? Jego historia jest bardzo długa, gdyż sięga samych początków chrześcijaństwa. Sakrament ten został ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, który został ochrzczony przez Jana w Jordanie. Jak podaje Pismo, w momencie chrztu Jan ujrzał Ducha Świętego, "który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim". Dlatego też symbol gołębicy oznacza w chrześcijaństwie moc Ducha Świętego, a chrzest przeprowadza się przy użyciu wody - na wzór Chrystusa.

W wierze katolickiej poprzez Chrzest święty chrzczone dziecko staje się chrześcijaninem, częścią wspólnoty ludu bożego, zyskuje rodziców chrzestnych, ponadto podczas sakramentu następuje zmazanie grzechu pierworodnego. Ceremonia ta jest pełna symboliki - każdy z symboli ma swoje głębokie znaczenie, a nawet znaczenia. Wyjaśniamy je wszystkie - wiedza ta przyda się nie tylko osobom, które będą brały udział w Chrzcie świętym. Pozwoli każdemu lepiej zrozumieć symbole występujące nie tylko w trakcie sakramentu, ale całej wierze chrześcijańskiej.

Symbole Chrztu - znaczenie

Symbole Chrztu świętego to: woda chrzcielna, znak krzyża, krzyżmo, świeca chrzcielna oraz biała szata. Wszystkie są równie ważne i muszą być obecne podczas sakramentu.

Woda chrzcielna - poprzez trzykrotne polanie czoła dziecka wodą chrzcielną lub częściowe zanurzenie go w niej, dokonuje się symbolicznego zanurzenia i odrodzenia człowieka w śmieci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Następuje wówczas nawiedzenie przez Ducha Świętego, a ochrzczone dziecko staje się jego świątynią.

Znak krzyża - ma szczególne znaczenie, gdyż obejmuje kilka aspektów wiary. Namaszczenie krzyżem (czyli wykreślenie palcem symbolu krzyża na czole dziecka) oznacza łaskę odkupienia, jaką zyskuje się za sprawą Chrystusa zmartwychwstałego. Krzyż jest także symbolem miłości doskonałej, zwanym także pieczęcią Chrystusa.

Krzyżmo - namaszczenie krzyżmem świętym, czyli oliwą z oliwek połączoną z balsamem, włącza dziecko do wspólnoty Ludu Bożego, a także nakłada na niego obowiązek głoszenia słowa Bożego i świeckiego kapłaństwa. Nim krzyżmo zostanie użyte podczas obrzędu chrztu, musi być poświęcone przez biskupa w Wielki Czwartek.

Świeca chrzcielna - jest ona wykonana z wosku pszczelego. Świecę chrzcielną zapala ojciec chrzestny, odpalając ją od Paschału podczas ceremonii Chrztu świętego. To symboliczny sposób, w który rodzice przekazują mu światło wiary. Jego znaczenie to nadzieja na życie w światłości i wkroczenie do królestwa bożego.

Biała szata - oznacza niewinność i czystość, jaką zyskuje się po zmazaniu grzechu pierworodnego po dokonaniu sakramentu chrztu świętego. Nakłada ją na dziecko matka chrzestna, która w ten sposób deklaruje także czuwanie nad dzieckiem oraz jego rozwojem duchowym.

Jak widać, te symbole Chrztu mają szereg istotnych znaczeń - od przyjęcia nowego członka kościoła po dar Ducha Świętego. Jest to także znak przynależności do wspólnoty. Warto również dodać, że dzięki ochrzczeniu Chrystusa rzeka Jordan stała się symbolem nowych narodzin, a obmycie znakiem czystości duszy, a woda oznacza zesłanie przez Boga ojca Ducha Świętego.

Kto przygotowuje symbole Chrztu świętego?

Przygotowanie do Chrztu świętego obejmuje przygotowanie przez dwóch rzeczy. Odpowiadają za nie rodzice chrzestni. Pierwszą jest świeca chrzcielna. Na szczęście nie ma problemu z jej zakupem. Można dostać ją bez problemu w każdym sklepie z dewocjonaliami, a także w sprzedaży online. Uwaga - nie należy pomylić jej z gromnicą, co jest powszechnie spotykanym błędem.

Druga ważna rzecz to biała szata. Zwyczajowo wybiera ją i kupuje matka chrzestna. Tu również nie będzie problemu, a co więcej - w ostatnich latach pojawiły się szatki na chrzest z możliwością personalizacji. Można dzięki temu zamieścić na niej napis dedykowany dziecku, np. "Pamiątka chrztu świętego Anny". Taka biała szatka może stać się pamiątką na całe życie.

W gestii kościoła, w którym będzie odbywać się Chrzest, pozostają oczywiście woda święcona i krzyżmo. Kościół odpowiada także za odpowiednią oprawę ceremonii - nie ma tu jednak żadnych odgórnych zasad i to, jaka będzie, zależy od konkretnej parafii.

O czym warto wiedzieć?

Warto przeczytać inne artykuły na temat wiary, aby dokładniej dowiedzieć się, co oznacza dar Ducha Świętego, namaszczenie krzyżmem czy pieczęć Chrystusa. Choć w niektórych przypadkach wydaje nam się, że doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia niektórych symboli, jak np. znak krzyża, może jednak okazać się, że kryje się za nimi znacznie więcej, niż podejrzewamy!

 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel