Twój koszyk jest pusty

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

2021-11-26
Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Jednym z pierwszych ludzi ochrzczonych przez Jana Chrzciciela był sam Jezus Chrystus. Jego chrzest odbył się w tym samym miejscu, gdzie dokonało się przejście Izraelitów pod wodzą Jozuego w drodze do Ziemi Obiecanej. W pierwszych wiekach kościoła chrzest był udzielany przede wszystkim w czasie Liturgii Paschalnej Wielkiej Nocy. Kandydat podczas tej uroczystości musiał odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące podstaw wiary, następnie zanurzano go trzykrotnie w wodzie. Obrzęd był połączony z namaszczeniem olejem świętym, naznaczeniem znakiem krzyża i nałożeniem białej szaty. Czasami dodatkowo osobie chrzczonej nakładano na głowę wieniec z zielonych liści i podawano do picia źródlaną wodę jako symbol Ducha Świętego.

Dziś do chrztu najczęściej przystępują małe dzieci, które do kościoła przynoszą rodzice, a w uroczystości istotną funkcję pełnią chrzestni. To oni w imieniu maluszka odpowiadają na pytania, wyznają wiarę i wyrzekają się grzechu. Podczas sakramentu chrzczone dziecko otrzymuje imię. 

Chrzest dziecka — data uroczystości

Termin chrztu zależy wyłącznie od rodziców. To oni ustalają datę tej uroczystości, biorąc pod uwagę wiek dziecka, możliwości organizacyjne oraz dyspozycyjność chrzestnych. Jednak przed określeniem terminu chrztu warto sprawdzić, kiedy takie ceremonie są dokonywane w wybranym kościele. Niektóre parafie chrzczą tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, w innych natomiast sakrament chrztu jest udzielany dwa razy w miesiącu o ustalonej godzinie. W takim przypadku rodzice muszą dostosować datę chrztu nie tylko do swoich predyspozycji, ale także do wymogów kościoła. 

Chrzest — prawo kościelne

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że: "chociaż chrzest może być udzielany w jakimkolwiek dniu, jednak zaleca się, aby z zasady był udzielany w niedzielę, albo wedle możności w wigilię paschalną" (kan. 856 KPK). Dodatkowo według tego prawa zaleca się chrzcić dzieci jak najwcześniej, najlepiej w pierwszych tygodniach po urodzeniu.

Wybierając termin chrztu dziecka, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia malucha, zdrowie matki oraz potrzeby organizacyjne związane z uroczystością. Prawo kościelne przewiduje także wyjątki od reguły udzielania chrztu na uroczystej mszy świętej i w obecności rodziców, chrzestnych oraz kapłana. Chodzi tu o niebezpieczeństwo utraty życia przez dziecko. W takim przypadku chrztu można udzielić zawsze i w każdym miejscu, może to zrobić każdy, kto jest chrześcijaninem i przyjął sakrament chrztu.

Wiek dziecka a chrzest

Rodzice najczęściej chrzczą dziecko w pierwszym roku od momentu urodzenia, jednak do chrztu są zgłaszane także starsze dzieci. Optymalny wiek przyjęcia chrztu przez malucha to od dwóch od sześciu miesięcy. Takie dziecko nakarmione i przewinięte na ogół spokojnie, nawet śpiąc, przetrwa całą ceremonię w kościele. Starsze dzieci gorzej znoszą nie tylko pobyt na mszy, a także sam sakrament. Jednak decyzja o terminie chrztu zależy tylko od rodziców. Mogą oni ochrzcić niemowlaka, jak również poczekać aż maluch będzie miał rok lub więcej lat.

Chrzest a inne uroczystości

Czasami rodzice chcą zorganizować chrzest święty, łącząc go z innymi uroczystościami rodzinnymi lub świętami kościelnymi. Bardzo popularne jest chrzczenie dzieci podczas Świąt Wielkanocnych oraz w czasie Bożego Narodzenia. Chrzest w trakcie mszy świątecznej ma wyjątkowy wymiar, często jednak taka decyzja jest także związana z tym, że na święta przyjeżdża rodzina lub rodzice chrzestni np. z zagranicy. Zdarzają się także sytuacje, że rodzice organizują chrzest dziecka podczas swojego ślubu kościelnego, a rodzicami chrzestnymi są świadkowie państwa młodych. 

Pora roku a chrzest dziecka

Decyzja dotycząca chrztu maluszka jest także uzależniona od tego, w jakiej porze roku urodziło się dziecko. Jeśli niemowlak ma swoje urodziny w miesiącach zimowych — w listopadzie, grudniu lub styczniu — to z chrzcinami lepiej poczekać na cieplejsze miesiące aż maluszek podrośnie, nabierze odporności, a temperatura na zewnątrz będzie wyższa. Jeśli natomiast dziecko urodzi się wiosną lub latem, wtedy z chrztem lepiej się pospieszyć, aby zorganizować go przed chłodnymi miesiącami. 

Chrzest — formalności

Jeśli rodzice zdecydują się na konkretną datę uroczystości przyjęcia sakramentu chrztu przez ich dziecko, wtedy muszą udać się do swojej parafii do kancelarii kościelnej. Tam muszą złożyć dokumenty tj. akt ślubu, akt urodzenia dziecka oraz podać imiona i nazwiska chrzestnych. Jednocześnie ojciec dziecka i matka otrzymują karteczki spowiedzi, które należy przekazać chrzestnym. Po zgłoszeniu chrztu w kościele można zając się organizacją chrzcin. 

Organizacja chrzcin

Po wizycie w kancelarii kościelnej i uzgodnieniu terminu chrztu można zamówić salę na przyjęcie lub catering, kupić lub wydrukować odpowiednie, najlepiej personalizowane zaproszenia oraz zamówić tort i poszukać odpowiednich dekoracji.

Na chrzest będziemy potrzebować także świecy, białej szatki oraz ubranka dla dziecka. Zaproszenia dla gości powinniśmy dostarczyć około dwóch tygodni przed terminem chrzcin. Wcześniej o uroczystości warto powiadomić chrzestnych, ponieważ oni muszą dostarczyć zaświadczenia ze swojej parafii oraz podpisaną karteczkę spowiedzi. 

Chrzciny to ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny. Jednak wybierając termin chrztu, warto wziąć pod uwagę datę urodzin malucha i jego zdrowie, dlatego lepiej ochrzcić niemowlaka dopiero po pierwszych szczepieniach. Dodatkowo czas chrzcin dobrze jest dostosować do pory roku lub innych świąt kościelnych. 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel