Twój koszyk jest pusty

Komunijna wyprawka, czyli jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii?

2023-05-18
Komunijna wyprawka, czyli jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii?

Co dziecko musi mieć do komunii?

Pierwsza komunia święta to przede wszystkim wydarzenie duchowe. Za przygotowanie dziecka w tym aspekcie głównie odpowiada ksiądz/katecheta. Rolą rodziców jest wspieranie tego procesu, aktywne uczestnictwo w nim, a także zadbanie o skompletowanie wyprawki. Ta musi obejmować:

 • Książeczkę do nabożeństwa (modlitewnik) – jej zadaniem jest pomóc dziecku w przygotowaniu do pierwszej spowiedzi, a także ułatwić uczestnictwo w liturgii; w przypadku dzieci komunijnych najlepiej wybierać książeczki w twardej oprawie, które tak szybko nie ulegną zniszczeniu; książeczka komunijna może służyć dziecku przez całe życie, dlatego dobrze postawić na produkt lepszy jakościowo oraz estetyczny np. z okolicznościową okładką;

 • Różaniec – należy go kupić już na początku roku szkolnego, ponieważ przygotowania do pierwszej komunii świętej obejmują uczestnictwo w październikowych nabożeństwach różańcowych; wybór różańców dla dzieci jest bardzo duży – od prostych i tanich, do bogato zdobionych i droższych; warto tu zaznaczyć, że dla chłopca przystępującego do pierwszej komunii zazwyczaj kupuje się różaniec w kolorze czarnym, natomiast w wyprawce dziewczynki powinien znaleźć się  biały; przydatnym dodatkiem będzie materiałowa sakiewka lub plastikowe pudełko do przechowania dewocjonalium;

 • Medalik -w wyprawce każdego dziecka idącego do komunii powinien znaleźć się medalik lub krzyżyk z eleganckim łańcuszkiem; najlepiej postawić na biżuterię religijną srebrną lub złotą o dobrej próbie; dzięki temu będzie ona służyła dziecku przez całe życie; rzeczą, o którą musimy zadbać, jest również sam wygląd medalika; w przypadku dziewczynek najczęściej wybierany jest ten z wizerunkiem Matki Boskiej lub Jezusa Chrystusa, chłopcy stawiają na krzyżyk lub szkaplerz;

 • Świecę – stanowi dodatkowy element komunijnej wyprawki; zazwyczaj zapewniana jest przez kościół, ale wielu rodziców decyduje się na zakup tej dekoracyjnej, stanowiącej pamiątkę sakramentu takie świece zdobione są symbolami religijnymi oraz pamiątkowymi napisami np. z datą sakramentu i imieniem dziecka;

 • Strój – to, jak dziecko będzie wyglądać dniu komunii, zależy od ustaleń parafii; niektóre dają dziecku dowolność w wyborze sukienki/garnituru do pierwszej komunii świętej, inne wymagają, aby dzieci były ubrane identycznie w alby; w tym drugim przypadku rodzice są odpowiedzialni za dokupienie butów, wianka, torebki, rękawiczek itp.

Co trzeba umieć na 1 komunię?

Przygotowanie dziecka do pierwszej komunii świętej to nie tylko zakup świecy, medalika, różańca, czy białej książeczki do nabożeństwa, ale także zadbanie o kwestie duchowe. Z punktu widzenia Kościoła Katolickiego sakrament komunii ma niezwykle istotny wymiar duchowy i symboliczny. Ważne jest więc, aby dziecko rozumiało, w czym bierze udział i znało podstawowe prawdy wiary.

W roku komunijnym zarówno dziecko, jak i jego opiekunowie są zobligowani do uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez kościół. Przygotowania do komunii wymagają też od dziecka nauczenia się wybranych modlitw oraz zwiększenia aktywności w życiu Kościoła. Zgodnie z wymaganiami, aby przystąpić do sakramentu trzeba umieć:

 • Modlitwę Pańską,

 • Pozdrowienie Anielskie,

 • Skład Apostolski,

 • Modlitwę do Anioła Stróża,

 • Przykazanie Miłości,

 • 10 przykazań bożych,

 • Chwała Ojcu,

 • 7 sakramentów świętych,

 • Akt Wiary, Nadziei, Miłości, Żalu

 • 10 warunków sakramentu pokuty i pojednania

 • 7 grzechów głównych

 • Pod Twoją Obronę

Ponadto dziecko musi wiedzieć, jak robić rachunek sumienia i znać formułę spowiedzi oraz warunki dobrej spowiedzi.

Jak wyglądają i ile kosztują przygotowania do Pierwszej Komunii? Komunijne ABC

Wyprawka do komunii niestety wiąże się ze sporymi wydatkami. Koszty związane z Pierwszą Komunią mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. W Polsce średni koszt pierwszej komunii wynosi około 3000 złotych.

Największe wydatki związane z przygotowaniami stanowi zazwyczaj sukienka dla dziewczynki oraz garnitur dla chłopca, obuwie, biżuteria, przyjęcie (wynajem Sali, tort, zaproszenia, prezenty dla gości itd.)  oraz dodatkowe wydatki, takie jak dekoracje kościoła czy też fotografa.

Cena stroju do komunii zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca to ok. 150 złotych, choć górnej granicy tu nie ma. Do tego należy dodać koszt butów, wianka, rękawiczek itp. Za te akcesoria trzeba zapłacić ok. 200 złotych. W podobnej cenie zakupić można łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem, jednak lepszy jakościowo kruszec będzie oznaczał wyższe ceny dewocjonaliów. Mniej zapłacimy natomiast za takie akcesoria jak różaniec, książeczkę czy świecę na komunię – te przedmioty można kupić za ok. 30-40 złotych od sztuki.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel