Twój koszyk jest pusty

Kto kupuje medalik na chrzest?

2021-01-05
Kto kupuje medalik na chrzest?

Chrzest to sakrament, który ma często uroczystą oprawę. Najpierw msza, potem uczestnicy uroczystości są zapraszani na obiad do domu lub restauracji. Z okazji chrztu dziecko obdarowywane jest różnymi prezentami, wiele z nich ma wartość pamiątkową. Często upominki są dobierane w zależności od roli, jaką pełni gość w czasie chrztu.

 

Chrzest to wyjątkowa uroczystość dla nowo narodzonego dziecka, jak również dla całej rodziny. W tradycji chrześcijańskiej sakrament ten oznacza włączenie chrzczonego do wspólnoty chrześcijan, przywitanie go w tym gronie. Ważne jest również oficjalne nadanie mu imienia wybranego przez rodziców. Istotną rolę w czasie sakramentu chrztu pełnią chrzestni, którzy są świadkami całej uroczystości, a jednocześnie podejmują się obowiązku pomocy rodzicom w wychowaniu chrzczonego dziecka. Matka chrzestna trzyma maluszka w trakcie obrzędu, a ojciec chrzestny zapala świecę. Rodzice chrzestni są gośćmi specjalnymi, ponieważ muszą aktywnie uczestniczyć w mszy świętej i samym sakramencie. Oni również starannie dobierają prezenty dla chrzczonego dziecka, starając się, aby były to upominki wyjątkowe i pamiątkowe.

 

Chrzest - co oznacza?

 

Chrzest jest pierwszym z sakramentów nazywanych sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Za jego pośrednictwem dokonuje się wyjątkowe przejście człowieka do nowego życia z Bogiem. W ten również sposób człowiek zostaje włączony do Kościoła. W pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa chrzest był udzielany przede wszystkim w czasie wielkanocnej liturgii paschalnej. Obecnie nie trzeba jednak czekać do Wielkanocy, aby skorzystać z sakramentu chrztu.

 

Co kupują rodzice chrzestni na chrzest?

 

Chrzestni do chrztu powinni się dobrze przygotować. Są oni zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia o tym, że są osobami wierzącymi, muszą także przed uroczystością skorzystać z sakramentu pokuty. Dodatkowo często muszą także uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez parafie dla  rodziców i chrzestnych. Według polskiej tradycji są oni zobowiązani do zakupu atrybutów niezbędnych podczas chrztu. Matka chrzestna najczęściej kupuje ubranko do chrztu oraz białą szatkę, która jest wykorzystywana podczas sakramentu. Natomiast ojciec chrzestny przynosi do kościoła, wcześniej zakupioną świecę, która jest zapalana od paschału. Dodatkowo rodzice chrzestni dają dziecku upominki, czasami jest to gotówka lub pamiątkowy podarek.

 

Medalik na chrzest dla dziewczynki

 

Medalik ma wartość sentymentalną, może przypominać o ważnym wydarzeniu i jest pamiątką na całe życie. Prezent na chrzest w formie łańcuszka z religijną zawieszką jest najczęściej wybierany przez któregoś z rodziców chrzestnych lub dziadków. Chcą oni w te sposób uczcić i upamiętnić dzień chrztu jako wydarzenia wyjątkowego dla dziecka. Dla dziewczynki najczęściej wybieramy złoty medalik w kształcie serca z wizerunkiem Matki Boskiej, ozdobiony cyrkoniami i zawieszony na łańcuszku - komplet może być zapakowany w piękne pudełko z dedykacją. Można zdecydować się również na upominek w podobnej konwencji, np. wykonany ze złota okrągły medalik z Matką Boską i z grawerem na odwrocie zawierającym datę chrztu oraz imię chrzczonego dziecka.

 

Szukając bardziej oryginalnego medalika, możemy wybrać złoty łańcuszek z zawieszką ozdobioną wizerunkiem Matki Boskiej z Jezusem, na którym możemy umieścić grawerowaną, specjalną dedykację. Jeśli szukamy tańszego, a jednocześnie pamiątkowego prezentu na chrzest dla dziewczynki, możemy zdecydować się na medalik srebrny. Może to być łańcuszek z zawieszką z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z inicjałami chrzczonej na odwrocie w ozdobnym pudełku. Bardzo oryginalnym upominkiem będzie także srebrny komplet z medalikiem z aniołem stróżem zaopatrzony w grawer upamiętniający datę chrztu świętego.

 

Medalik na chrzest dla chłopca

 

Medalik może być również pamiątkowym prezentem dla chłopca. Taki upominek może podarować zarówno chrzestna, chrzestny, jak i dziadkowie. Jednak w tym przypadku warto wybrać inny wizerunkiem na zawieszce. Dla chłopca częściej wybierany jest krzyżyk. Możemy zdecydować się na złoty łańcuszek z pięknie ozdobionym krzyżykiem i wizerunkiem Chrystusa - zestaw może być zapakowany w pudełko z wyjątkową dedykacją.

 

Idealnym prezentem dla chrzczonego chłopca będzie złoty medalik w kształcie rombu z laserowo wyciętym wizerunkiem Chrystusa, na odwrocie możemy umieścić inicjały oraz datę chrztu. Chrzestni lub dziadkowie mogą również zdecydować na łańcuszek srebrny z zawieszką w formie krzyżyka. Wyjątkowym upominkiem może być także dwustronny srebrny medalik szkaplerzny zawierający z jednej strony Matkę Boską z dzieciątkiem, a z drugiej - Pana Jezusa z Najświętszym Sercem. Chłopcu możemy podarować także srebrny łańcuszek z zawieszką z wizerunkiem anioła stróża.

 

Chrzest to dzień wyjątkowy dla dziecka. Z tego względu, że jest ono maleńkie, czasami kilkumiesięczne podczas uroczystości, w ogóle jej nie pamięta. Warto chrzczonemu podarować prezent pamiątkowy (np. medalik), który zawsze będzie mu przypominał o dniu, w którym został włączony do wspólnoty chrześcijan.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel