Twój koszyk jest pusty

Najpiękniejsze pamiątki pierwszej komunii świętej

2022-09-27
Najpiękniejsze pamiątki pierwszej komunii świętej

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy w Polsce, w kościele rzymskokatolickim odbywają się uroczystości przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej. Po chrzcie świętym to kolejny sakrament, podczas którego dziecko zostaje oficjalnie przyjęte do wspólnoty kościoła. W czasie pierwszej komunii świętej dzieci, najczęściej uczniowie klas trzecich, po raz pierwszy przyjmują ciało Chrystusa w Eucharystii. Sakrament ten ma prowadzić chrześcijanina do czystości duszy, do rozwijania w sobie dobra oraz miłości do Jezusa. To niezwykle ważne wydarzenie dla małych dzieci, ich rodziców, rodziców chrzestnych oraz wszystkich wiernych.

W pierwszych wiekach Chrześcijaństwa komunia święta była udzielana zaraz po przyjęciu sakramentu chrztu. Ceremonia ta obejmowała również niemowlęta. Dziś wygląda to inaczej. Na Soborze Laterańskim nakazano, aby sakrament ten przyjmowany był dopiero w późniejszym wieku, kiedy dziecko zaczyna myśleć, rozumieć i mieć świadomość podniosłości i wagi tego wydarzenia.

Zwyczaj organizowania wspólnej komunii świętej wprowadzili w XVII wieku księża misjonarze. Jednak na ziemie polskie tradycja ta trafiła dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Organizowanie uroczystych pierwszych komunii świętych oficjalnie zatwierdził dopiero papież Pius X w XX wieku. W Polsce pierwszy raz taką uroczystość przeprowadzono w Poznaniu w 1842 roku – do komunii przystąpiło wtedy około 40 dzieci.

Pamiątka pierwszej komunii świętej o charakterze religijnym

Pierwsza komunia święta to uroczystość religijna. Najważniejsza jej część odbywa się w kościele, podczas mszy świętej, dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. Wybierając się na taką uroczystość, dobrze jest zadbać, aby ofiarowana z okazji pierwszej komunii świętej pamiątka miała charakter religijny. Matka chrzestna może podarować na komunię świętą pamiątkę w postaci srebrnego łańcuszka z medalikiem matki Boskiej z imieniem dziecka komunijnego. Natomiast ojciec chrzestny może sprezentować wyjątkowy podarunek, będący jednocześnie piękną pamiątką religijną – ilustrowaną Biblię ze zdjęciem dziecka i specjalną dedykacją.

Pamiątki komunijne z życzeniami

Każdy z gości zaproszonych na uroczystość pierwszej komunii świętej przynosi dziecku prezent komunijny, do niego najczęściej dołączana jest pamiątka pierwszej komunii świętej. Może być ona także podarowana samodzielnie w formie kartki z życzeniami wraz z kopertą, w której znajdują się pieniądze. W takim przypadku może to być personalizowana pamiątka komunijna, dodatkowo ozdobiona zdjęciem dziecka lub motywem religijnym czy też kwiatowym. W kartce znajduje się na ogół krótki wierszyk i życzenia, dzięki temu wystarczy się tylko pod nimi podpisać.

Oryginalna pamiątka komunii świętej

Pierwsza komunia święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu dziecka. Aby podkreślić uroczysty charakter tego sakramentu, warto podarować dziecku oryginalną pamiątkę, która zostanie z nim na długie lata. Idealny prezent z okazji komunii świętej to personalizowany album, w którym obdarowane dziecko będzie mogło przechowywać zdjęcia z tej pięknej uroczystości. Wyjątkową pamiątką komunijną będzie także srebrny obrazek z Jezusem trzymającym baranka, na którym zostanie umieszczona specjalna dedykacja, imię dziecka oraz data uroczystości. Oryginalny prezent dla dziecka z okazji komunii świętej to obraz, płaskorzeźba, na której znajduje się anioł stróż z dedykacją i życzeniami.

Pamiątka pierwszej komunii świętej – biżuteria

Wyjątkowe pamiątki komunijne to takie, które obdarowanemu dziecku sprawią radość i będą mu służyły długie lata. Dla dziewczynki warto wybrać biżuterię w złotym kolorze, może to być medalik z Matką Boską lub bransoletka z krzyżykiem. Natomiast dla chłopca – złoty krzyżyk z grawerem oraz dedykacją. Piękna pamiątka komunijna to różaniec. la dziewczynki można wybrać srebrną bransoletkę z różańcem, a dla chłopca – różaniec w kolorze białym, którego paciorki mają kształt serduszek. Pamiątkę, prezent ofiarowany na tak ważnej uroczystości, jaką jest komunia święta, warto zapakować w pudełko ze specjalną dedykacją i życzeniami.

Personalizowane pamiątki komunijne

Komunijne dziecko z wielką radością i wzruszeniem uczestniczy w uroczystości komunii świętej, wiedząc, że to wyjątkowy dzień. Aby podkreślić rangę i rolę tego święta, warto podarować dziecku prezent personalizowany. Może to być personalizowany album, ramka z imieniem dziecka i datą komunii lub pozytywka z religijną melodią. Jeśli planujemy dać w prezencie gotówkę, warto zadbać o pamiątkową kartkę ze zdjęciem i imieniem dziecka. Personalizacja dodaje nawet drobnemu upominkowi osobistego charakteru. Z okazji komunii można podarować zegarek lub srebrny łańcuszek z aniołkiem i inicjałami dziecka. Wspaniałym pomysłem będzie także srebrny obrazek, pamiątka z dedykacją, datą i imieniem dziecka przyjmującego sakrament.

Pierwsza komunia święta to niezwykłe wydarzenie dla komunijnego dziecka oraz dla całej rodziny. Po uroczystej mszy świętej odbywa się przyjęcie, a dziecko z okazji swojego święta otrzymuje prezenty oraz piękne pamiątki. Na tę ważną uroczystość warto wybrać prezent o charakterze religijnym oraz pamiątkę personalizowaną z datą komunii i imieniem dziecka.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel