Twój koszyk jest pusty

Organizacja chrztu

2022-12-01
Organizacja chrztu

Od czego zacząć przygotowania do chrztu dziecka?

Chrzest dziecka to nie małe przedsięwzięcie i ważne wydarzenie. Wymaga skoordynowania wielu elementów i ustalenia setki szczegółów. Jakich i jak zorganizować chrzciny, aby były niezapomnianym wydarzeniem? Pierwszym krokiem powinien być wybór rodziców chrzestnych. Zwyczajowo przyjęło się, że jest to kobieta i mężczyzna, czyli matka chrzestna i ojciec chrzestny. Najczęściej matka chrzestna pochodzi od jednego rodzica a ojciec chrzestny od drugiego. Taki wybór nie jest jednak koniecznością – funkcje rodziców chrzestnych mogą pełnić dwie kobiety lub dwóch mężczyzn, niekoniecznie pochodzących z rodziny lub też pochodzących z rodziny jednego z rodziców. Rodzicem chrzestnym zostać może również przyjaciel. Ważne jest, aby rodzicami chrzestnymi zostały osoby bliskie rodzinie, które będą stale w kontakcie z dzieckiem i będą uczestniczyć w jego życiu. Musisz też pamiętać, że rodzice chrzestni powinni również pomóc w wychowaniu dziecka zgodnie z wiarą katolicką, dlatego dobrze jest, kiedy są osobami praktykującymi. Prawo kościelne nakazuje również, aby mieli ukończone 16 lat i byli bierzmowani. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że osoba nienależąca do kościoła katolickiego może zostać świadkiem chrztu – pod warunkiem, że drugi chrzestny jest katolikiem.

Jakie formalności trzeba dopełnić przed chrztem świętym?

Mając wybranych rodziców chrzestnych pora ustalić termin chrztu. Najczęściej rodzice decydują się ochrzcić dzieci 2-6 miesięcy po urodzeniu w parafii, do której należą. Taka data wynika z tego, że kilkumiesięczne dziecko będzie spokojne i jest duża szansa, że w czasie mszy będzie spać.

Mając już termin, należy udać się do kościoła z odpowiednim wyprzedzeniem i załatwić wszystkie formalności z księdzem. Najlepiej do parafii udać się 1-2 miesiące przed datą chrztu. Tradycyjnie chrzty odbywają się w sobotę lub w niedziele, jednak nie każda parafia praktykuje ten zwyczaj.

Aby uregulować wszystkie formalności, do kościoła trzeba dostarczyć akt urodzenia dziecka, dane rodziców oraz chrzestnych. Bywają parafie, które wymagają uczestnictwa w specjalnych katechezach, a także przyniesienia dodatkowych zaświadczeń np. poświadczających, że wybrane osoby mogą zostać rodzicami chrzestnymi, o spowiedzi czy bierzmowaniu.

O czym należy pamiętać, organizując chrzest święty?

Kolejne etapy organizacji chrztu to:

  • Ustalenie listy gości. Możesz zdecydować się na zaproszenie całej familii lub świętowanie w gronie najbliższych. Zgodnie z tradycją na mszy oraz obiedzie powinni pojawić się chrzestni, dziadkowie, rodzeństwo rodziców. Możesz jednak pokusić się o większe przyjęcie, lista gości obejmować może nawet kilkadziesiąt osób. Aby dać szansę gościom na przybycie na chrzest, o jego dacie należy ich poinformować ok. 3-2 miesięcy wcześniej. Eleganckim gestem będzie wręczenie papierowego zaproszenia, a nie jedynie poinformowanie o dacie przez telefon. Pamiętaj, że od ilości gości uzależnić możesz, czy poczęstunek zorganizujesz w domu, czy w wynajętym lokalu.
  • Zakup ubranka dla dziecka.  Chrzczone dziecko w dniu sakramentu musi prezentować się elegancko i schludnie. Przyjmuje się, że obowiązkiem jest zakup białej szatki. Dobrym wyborem dla dziewczynki będzie sukienka, natomiast chłopca ubrać można w dziecięcy garnitur. W sklepach można spotkać też luźniejsze ubrania do chrztu.
  • Zarezerwowanie fotografa lub/i kamerzysty, który zadba o pamiątkę z wydarzenia.
  • Zamówienie tortu. Menu przyjęcia zawsze powinno być powiększone o słodki poczęstunek. Najczęściej na chrzest zamawia się tort z imieniem dziecka.

Gdzie zorganizować obiad po chrzcie?

Jednym z trudniejszych zadań przy organizacji chrztu świętego jest wybór, gdzie ma się odbyć przyjęcie po uroczystości kościelnej. Wybór sprowadza się do domu i restauracji. Tradycyjnie uroczysty obiad po chrzcie organizowany jest w domu. Coraz więcej rodziców decyduje się jednak na wyprawienie chrzcin w restauracji. To, gdzie powinna odbyć się impreza, warto uzależnić od ilości gości, możliwości lokalowych i czasowych, a także posiadanego budżetu. Nie ma co jednak ukrywać, że chrzciny w lokalu są wygodniejszą formą.

Chrzciny dziecka w domu – wady i zalety

Przyjęcie w domu to szansa na kameralną uroczystość. Ma ona wiele zalet. Przede wszystkim sprawia, że święto zachowuje swobodną, rodzinną i intymną atmosferę, a także minimalizuje stres u dziecka – przez cały czas będzie ono przebywać w dobrze znanym sobie miejscu, w swoim pokoju, łóżeczku. Rodzice będą też mieć dostęp do wszystkich potrzebnych do pielęgnacji malucha akcesoriów. Mała uroczystość w domu pozwala także rodzicom ograniczyć koszty organizacyjne.

Niestety organizacja imprezy w domu ma też sporo wad. Przede wszystkim dom czy mieszkanie może się okazać za małe dla całej rodziny, co przełoży się na brak wygody w biesiadowaniu. Chrzest święty w domu to również konieczność samodzielnego zmierzenia się z szeregiem wyzwań takimi jak gotowanie, sprzątanie po gościach, koniecznością wypożyczenia stołów, krzeseł, dekoracji, a często nawet zastawy stołowej. Rodzice poradzić muszą sobie również z obsługą gości. Ilość pracy i przygotowań przy chrzcinach w domu jest więc co niemiara, a organizacja wydarzenia odciska duże piękno w życiu rodziny. Warto jednak pamiętać, że dużą pomocą okazać może się rodzina, która włączy się w przygotowania, a także wynajęcie firmy cateringowej czy kelnerów, którzy zadbają o serwowanie posiłków oraz późniejsze sprzątanie.

Chrzciny dziecka w restauracji – wady i zalety

Trudy organizacji przejęcia w domu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na organizację chrztu poza miejscem zamieszkania – w wynajętej sali. Wynajęty lokal pozwala na przyjęcie gości w komfortowych warunkach i ograniczenie do minimum wyzwań związanych z przygotowaniami. Aby jednak wszystko przebiegło bez problemów, warto wybrać lokal z dobrymi opiniami zarówno w zakresie jedzenia, jak i obsługi. Sprawdzona restauracja pozwoli na wygodne biesiadowanie i niemartwienie się o gotowanie i sprzątanie. Dużym plusem jest również to, że restauracje zazwyczaj zapewniają dekoracje stołu oraz wystrój sali, a także organizują podziękowania dla gości w postaci drobnych prezentów. Rodzice zatroszczyć muszą się jedynie o to, aby zabrać potrzebne dla dziecka rzeczy np. ubranko na przebranie, jedzenie, zapasowe pieluchy.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel