Twój koszyk jest pusty

Organizacja chrztu w czasie kwarantanny

2021-03-03
Organizacja chrztu w czasie kwarantanny

Chrzest to niezwykle istotna uroczystość dla rodziców oraz ich nowo narodzonego dziecka. Podczas niej dziecko zostaje przyjęte w poczet Chrześcijan. W Polsce przyjęło się, że do chrztu przynosimy małe, kilkumiesięczne bobasy. Niestety, szalejąca na całym świecie pandemia sprawiła, że wiele osób zastanawia się, czy przy obecnych restrykcjach organizować sakrament chrztu, czy też czekać na lepsze czasy.


Pandemia koronawirusa jest bardzo groźna dla życia i zdrowia. Każdy, kto zachoruje, musi przebywać na kwarantannie lub izolacji. Do tego w kraju co chwila są wprowadzane nowe restrykcje i obostrzenia. Większość rodziców chce zorganizować chrzciny pomimo pandemii, ponieważ obecnie i tak nie wiadomo kiedy i jak długo będzie on trwała. Nie każdy chce czekać, ponieważ wolimy chrzcić mniejsze dzieci, uznając, że są one spokojniejsze w kościele i przesypiają większość uroczystości. Pomimo ograniczeń pandemicznych kościoły i kancelarie są otwarte, więc załatwienie formalności nie jest problemem. Natomiast uroczysty obiad dla najbliższych, mając na względzie ograniczenia co do ilości osób, możemy zorganizować w domu, korzystając z cateringu. Na skromniejszy chrzest możemy zaprosić chrzestnych wraz z rodzinami i dziadków. Oczywiście musimy pamiętać, że podczas mszy świętej obowiązują nas zasady pandemiczne, czyli maseczka, dezynfekcja rąk oraz przyjęcie komunii świętej na rękę.

Chrzest - formalności

Aby zorganizować chrzest, niezbędna jest wizyta w kancelarii przykościelnej. Wraz z księdzem ustalamy datę uroczystości oraz podajemy dane chrzestnych. Najlepiej  zrobić to minimum dwa miesiące przed sakramentem. Jeśli z powodu kwarantanny nie możemy udać się osobiście do kancelarii, wtedy można z księdzem skontaktować się telefonicznie lub e-mailem. Podczas spotkania musimy mieć ze sobą akt urodzenia dziecka oraz pieniądze, aby wpłacić zadatek na chrzest. Otrzymujemy karteczki dla chrzestnych, a czasami jesteśmy proszeni o dostarczenie zaświadczeń od chrzestnych, że są oni osobami wierzącymi. Opłata za chrzest jest ustalana indywidualnie przez parafie.

 Co potrzebne do chrztu?

Do sakramentu chrztu dziecko musi wyglądać wyjątkowo, potrzebuje na tę uroczystość specjalny, elegancki strój. Dla dziewczynki odpowiednia będzie sukienka tiulowa w kolorze białym z różowymi elementami oraz czapeczką w zestawie, do tego idealnym dodatkiem będą białe, aksamitne buciki ozdobione różową różyczką. Natomiast dla chłopca najbardziej wytwornym strojem będzie biały garnitur, w zestawie znajduje się marynarka, kamizelka, koszula, spodnie, czapeczka oraz krawatka. Dodatkowo musimy zaopatrzyć malucha w białe, welurowe buciki.


Na uroczystość chrztu niezbędna jest świeca, którą podczas obrzędu zapala chrzestny od paschału. Możemy wybrać świecę spersonalizowaną, która będzie ozdobiona imieniem lub zdjęciem dziecka. Dodatkowo możemy zdecydować się świecę spersonalizowaną wraz z ozdobnym pudełkiem lub świecę z wewnętrznym podświetleniem w formie diod, która po zapaleniu knota mieni się różnymi barwami.


Ważnym elementem uroczystości chrztu jest również biała szatka. Możemy wybrać elegancką, satynową koszulko-szatkę z imieniem oraz zdjęciem chrzczonego malucha oraz pelerynko-szatkę z dowolnym napisem lub tradycyjną personalizowaną szatkę z datą uroczystości oraz danymi dziecka. Możemy również nabyć wszystkie potrzebne do chrztu elementy w zestawie - dla dziewczynki personalizowana świeca oraz szatka ozdobiona różowym napisem i zapakowana w pudełko, a dla chłopca - świeca z szatką i pudełkiem ozdobiona na niebiesko. Wszystkie potrzebne na chrzest akcesoria można zamówić przez internet, zostaną nam dostarczone kurierem bezpośrednio do domu.

Co kupić w prezencie na chrzciny?

Pandemia sprawia, że uroczystość chrztu musi odbyć się w dużo skromniejszym składzie niż zazwyczaj. Jednak zaproszeni goście podarują dziecku pamiątkowe prezenty. Maluszkowi z tej wyjątkowej okazji można podarować gotówkę zapakowaną w niezwykłą pamiątkę ozdobioną aniołkiem lub w indywidualnym spersonalizowanym albumie „Moje pierwsze pięć lat”.  Chrzczonemu dziecku można także ofiarować biblię, ozdobioną zdjęciem i imieniem malucha, która może być jednocześnie pamiątką chrztu. 


Bardzo oryginalnym pomysłem na prezent z okazji chrztu jest pozytywka. Dla dziewczynki może to być pozytywka baletnica z kryształkami Swarovskiego (gra melodię np. „Love Story”), a dla chłopca pozytywka miś na księżycu (gra melodię np. „Rock a Bye Baby). Maluszkowi możemy na chrzest podarować skarbonkę miś z ramką na zdjęcie i specjalną dedykacją.


Bardzo popularnym upominkiem ofiarowywanym maluchom przez chrzestnych, jak i dziadków, są medaliki. Chrzczonej dziewczynce możemy ofiarować złoty medalik z wizerunkiem Matki Boskiej w kształcie serduszka,  a chłopcu - zloty krzyżyk z Jezusem. Upominki mogą być zapakowane w pudełka ze specjalną dedykacją.  Możemy również wybrać biżuterię srebrną, która jest o wiele tańsza, a tak samo efektowna, np. srebrny medalik z aniołkiem na odwrocie ozdobiony inicjałami dziecka i datą chrztu.


Pandemia koronawirusa dezorganizuje nasze życie codzienne, dodatkowo sprawia, że organizowanie uroczystości chrztu jest utrudnione. Jeśli jednak nie chcemy czekać na zniesienie restrykcji i obostrzeń, możemy zorganizować uroczystość w skromniejszym gronie, decydując się na catering z restauracji i zamawiając prezenty przez interne

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel