Twój koszyk jest pusty

Organizacja przyjęcia komunijnego

2022-09-27
Organizacja przyjęcia komunijnego

Gdzie można zorganizować komunię?

Przyjęcie z okazji pierwszej komunii świętej urządzić można w restauracji/hotelu lub we własnym domu. W ostatnich latach większość rodziców wybierało tę pierwszą opcję. Jest ona dobrym rozwiązaniem, kiedy planuje się dużą uroczystość i nie posiada wystarczająco miejsca w domu/ogrodzie, aby pomieścić rodzinę. Obiad komunijny w sali bankietowej sprawia, że nie trzeba martwić się o przygotowywanie i podawanie potraw, dekoracje, a często i atrakcje – tym wszystkim zajmie się organizator. Cena organizacji przyjęcia z okazji komunii w restauracji w dużej mierze zależy od: miejsca, menu, liczby gości, dodatkowych atrakcji. W ostatnim sezonie ceny za talerzyk na komunię zaczynały się od 120 zł i sięgały nawet do 400 zł w prestiżowych hotelach.

 

Uroczystość z okazji pierwszej komunii dziecka może odbyć się też w domu rodzinnym. Jest to tańsze rozwiązanie niż proszony obiad w restauracji, wiąże się ono jednak z większą ilością obowiązków. Samodzielnie należy bowiem zadbać o zakupy, przygotowanie poczęstunku, dekoracje, porządki. Konieczne jest też stałe czuwanie nad przyjęciem komunijnym np. poprzez donoszenie napojów czy serwowanie potraw gościom. Niemniej jednak domowe przyjęcie komunijne to dobry wybór, jeśli planuje się kameralne, rodzinne spotkanie.

Kiedy zacząć organizację?

Termin Pierwszej Komunii Świętej znany jest z dużym wyprzedzeniem. Organizacja przyjęcia komunijnego wymaga wcześniejszych przygotowań - jest to szczególnie ważne, jeśli odświętny obiad ma być w restauracji. Salę należy zarezerwować z co najmniej z 4 – miesięcznym wyprzedzeniem. Wcześniejsze przygotowania są też potrzebne, jeśli chce się zorganizować przyjęcie komunijne w domu.

Kogo zaprosić na komunię?

Na przyjęciu komunijnym pojawić muszą się najbliższe dla dziecka osoby. Zaprosić trzeba: dziadków, rodziców chrzestnych, ulubione ciocie, wujków i kuzynów. Nie ma też przeszkód, aby do listy gości dopisać przyjaciół rodziny. Warto jednak pamiętać, że liczbę gości należy dostosować do możliwości wnętrz, gdzie przyjęcie się odbędzie oraz swojego budżetu – im więcej osób zaproszonych, tym wyższy koszt uroczystości.

 

Nie można też zapomnieć, żeby gościom odpowiednio wcześniej wręczyć zaproszenia. Te można kupić w sklepie papierniczym lub zlecić do wykonania na indywidualne zamówienie. I w jednym i drugim przypadku wybierać można między tysiącami pięknych wzorów. Zaproszenia obowiązkowo powinny informować o miejscu mszy św. I przyjęcia. Dobrze jest też poprosić o potwierdzenie przybycia. Dobrym zwyczajem jest wręczanie zaproszenia na 2 miesiące przed planowanym wydarzeniem.

Co podać na obiad komunijny?

Obiad komunijny zazwyczaj składa się z dwóch dań, przystawek ciepłych i zimnych, napojów oraz tortu i ciast na deser. Najczęściej na stole goszczą tradycyjne polskie potrawy: pierwsze danie – rosół, drugie danie: kotlet schabowy z ziemniakami i surówką. Przystawki to zazwyczaj różnego rodzaju sałatki, jaja faszerowane, rolady, koreczki, owoce. Ważnym elementem komunijnego menu są też desery. Momentem kulminacyjnym uroczystości jest podanie tortu, na którym pojawiają się okazjonalne ozdoby, małe świeczki, napis z imieniem dziecka.  

Propozycje jedzeniowe zawsze jednak warto dostosować do upodobań bliskich. Większość lokali proponuje dania bezglutenowe czy bez laktozy. Jest to dobry wybór, jeśli w rodzinie są osoby stosujące specjalne diety. Dobrze jest też zadbać, aby jedzenie dostosowane było również do potrzeb dla najmłodszych gości. Dzieci ucieszą przede wszystkim słodkości – tort, lody, ciasteczka, słodkie napoje.

 

Jakich dekoracji nie może zabraknąć na komunii?

Miejsce, gdzie odbywa się przyjęcie, dobrze jest odpowiednio udekorować. Najlepiej postawić na ozdoby w stonowanych kolorach np. pudrowy róż, błękit, mięta, a także delikatne i subtelne. Uroczysty charakter wydarzenia podkreślą m.in. białe obrusy na stole, bukiety świeżych kwiatów, jednolita zastawa, materiałowe serwetki, świeczniki, krzesła obwiązane białą tasiemką. Wnętrze Sali świetnie udekorują też balony z helem i girlandy.

Jakie gry i zabawy przygotować?

Przyjęcie w lokalu czy mieszkaniu nie powinno być jedynie biesiadą przy stole. Rozrywkę warto zapewnić przede wszystkim najmłodszym uczestnikom uroczystości. Dobrym, choć kosztownym pomysłem jest zatrudnienie animatora zabaw. W czasie, kiedy dorośli będą oddawać się rozmowom, zorganizuje on czas dzieciom i zaproponuje rozmaite zabawy. Osoby szukające budżetowej opcji mogą samodzielnie przygotować kącik zabaw, umieszczając w nim różne planszówki, puzzle, malowanki, rymowanki. W Internecie odnaleźć można też wiele zabaw dla dzieci i dorosłych, które można zorganizować samodzielnie.

Jak upamiętnić pierwszą komunię?

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Dziecku na długo zapadnie ona w pamięć, jeśli zostanie odpowiednio utrwalona. Pomoże w tym fotograf, który przygotuje pamiątkowe zdjęcia oraz wideo. Warto, aby na zdjęciach znalazło się miejsce nie tylko dla dziecka, ale i całej rodziny. Grupowe fotografie będą pamiątką na lata. Jeśli budżet pozwala, oprócz fotografa na przyjęcie można wynająć też fotobudkę, w której goście będą mogli wykonać sobie zdjęcia w przebraniach i z gadżetami. Dobrym pomysłem jest później wklejenie ich do księgi gości.

Co zamiast przyjęcia komunijnego?

Przyjęcia komunijne i ich wysoka cena budzi u wielu osób wątpliwości, czy warto je organizować. W ostatnich latach coraz modniejsze staje się zrezygnowanie z proszonego obiadu i zastąpienie ich niezobowiązującym spotkaniem z bliskimi np. przy grillu czy ognisku. Niektórzy decydują się też na to, że przyjęcie komunijne zastąpią rodzinną wycieczką.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel