Twój koszyk jest pusty

Przesądy i zabobony związane z Chrztem Św. dziecka

2023-04-18
Przesądy i zabobony związane z Chrztem Św. dziecka

Czy chrzestna może być w ciąży? Czy ojciec chrzestny, który jest kawalerem, może chrzcić tylko dziewczynkę? Faktycznie w becik dziecka trzeba włożyć pieniążek? Przesądów związanych z chrztem świętym dziecka nie brakuje. Wiele z nich pochodzi z czasów naszych babć i są pokłosiem dawnych wierzeń. Dziś mało kto wierzy w zabobony związane z chrztem. Przesądy nadal mają się jednak dobrze. Jakie są te najpopularniejsze?

Ludowe wierzenia i przesądy na temat chrztu dziecka

O przesądach związanych z chrztem i chrzcinami nie sposób zapomnieć. Powtarzane są przez wieki i stanowią ważną część ludowych wierzeń. Nic więc dziwnego, że ludzie nadal wierzą w wiele z nich. Dotykają one każdego aspektu tego ważnego w życiu małego katolika wydarzenia. Wśród „mądrości” naszych babć znajdziemy zarówno przesądy związane z matką chrzestną, jak i z prezentami wręczane maluchowi, a także te wróżące przyszłość dziecka. Musisz jednak pamiętać, że przesądy związane z chrzcinami tak naprawdę niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Nie należy się ich obawiać ani przestrzegać. Potraktować można je jako wywołującą uśmiech ciekawostkę.

Przesądy dotyczące rodziców chrzestnych

Wybór rodziców chrzestnych jest niezwykle ważny. Ich zadaniem będzie wspieranie dziecka przez całe życie i uczestniczenie w jego wychowaniu. Nic więc dziwnego, że ludowe mądrości stawiają chrzestnym wysokie wymagania. Przesądami objęta jest zarówno matka, jak i ojciec chrzestny. Co mówią te najpopularniejsze?

 • Rodzice chrzestni będący małżeństwem wróżą, że życie dziecka będzie nieszczęśliwe, a oni sami nie doczekają się potomstwa.

 • Matkami chrzestnymi nie powinny być również wdowy. W takiej sytuacji przeszłość dziecka jest zagrożona.

 • Panna do chrztu powinna trzymać tylko chłopca, a kawaler – dziewczynkę. Ma to zagwarantować, że chrzestni w przyszłości doczekają się własnego potomstwa.

 • Matka chrzestna w ciąży uważana jest za zły omen. Przesąd mówi, że nienarodzone dziecko może odebrać temu chrzczonemu zdrowie. Inna wersja tego zabobonu głosi, że zdrowiu nienarodzonego malucha zagraża ochrzczone dziecko.

 • Osoba poproszona o zostanie rodzicem chrzestnym nie powinna odmawiać. Odmowa oznacza bowiem, że dziecko będzie miało ciężkie i pełne niepowodzeń życie.

 • Chrzestnymi nie powinny zostawać osoby przypadkowe. Co więcej, rodziców chrzestnych nie powinno się wybierać przed narodzinami malucha. Wynika to z tego, że dziecko może od nich przejąć złe cechy charakteru.

 • Matka chrzestna trzymająca do chrztu dziewczynkę jako pierwsza powinna wejść do domu. Dlaczego? Ma to zapewnić dziecku powodzenie u płci przeciwnej. Zabobon ten działa również w przypadku chłopców.

Zabobony związane z prezentami na chrzciny

Z chrztem dziecka nieodzownie wiążę się tradycja wręczania prezentów. To, jaki podarunek powinien otrzymać maluch, również określają ludowe wierzenia i przesądy. Odpowiedni upominek ma zapewnić dziecku szczęśliwe i słodkie życie. To, dlatego warto dokładnie przemyśleć sprawę prezentu.

 • Zgodnie z dawnymi przesądami związanymi z chrzcinami maluchowi nie powinno się wręczać łańcuszka z krzyżykiem. Taki upominek ma przynieść dziecku nieszczęście w życiu. Na szczęście przesąd jasno mówi, jak odczarować złą karmę – w tym celu wystarczy, aby rodzice zapłacili za krzyżyk 1 grosz – wykupi to dziecko od ciążącej na nim klątwy.

 • Za najlepszy prezent na chrzciny dawne przesądy uważają srebrną łyżeczkę. Jej podarowanie wróży, że maluch nigdy nie będzie głodny. Aby maluchowi życie ułożyło się szczęśliwie, łyżeczką należy postukać pierwszy ząbek.

 • Od rodziców chrzestnych maluch w prezencie powinien dostać coś srebrnego lub złotego.

Przesądy związane z chrztem – porady z przymrużeniem oka

Pokolenie naszych babć i prababć wierzyło, że dziecko może wyjść na swój pierwszy spacer, dopiero kiedy zostanie ochrzczone. Przyczyniło się to do tego, że sakramentu udzielano już kilku godzin lub kilka dni po narodzinach. Co więcej, wiele osób nie decydowało się nawet wynosić wypranych ubranek na podwórko, wierząc tym samym, że chroni malucha przed chorobami. Jakie jeszcze przesądy związane z chrztem świętym można usłyszeć od starszego pokolenia?

 • Jeśli w czasie chrztu ojciec chrzestny zapali świecę lewą ręką, to maluch będzie leworęczny. Leworęczność gwarantuje również ubieranie malucha założenie ubranka od lewej ręki oraz wejście matki chrzestnej do kościoła lewą nogą lub trzymanie malucha na lewym boku.

 • Drobna moneta włożona do becika zapewni dostatnie życie. Dużo słodyczy w życiu zapewnia natomiast ukryte w becik/ubranku cukierki, natomiast igła – zręczność.

 • Chrzczone dziecko powinno być ułożone blisko notesu i długopisu, sprawi to, że będzie on się chętnie uczył i osiągał sukcesy naukowe.

 • Położenie dziecka po chrzcie na stole sprawi, że będzie ono gościnne i towarzyskie.

 • Zgaśnięcie paschału w czasie ceremonii to zły znak, który wróży krótkie życie dziecka.

 • Jeśli w czasie chrztu dziecko płacze jest to dobry omen – oznacza, że maluch będzie się dobrze chował. Wg dawnych wierzeń dziecka nie powinno się więc uciszać ani uspokajać. Spokojne podczas chrztu dziecko wg dawnych przesądów zostanie księdzem/zakonnicą

 • Dziecka nie można się kąpać w dzień chrztu, aby nie zmywać święconej wody

W dawnych wierzeniach przesądy były bardzo ważne. Z nieprzestrzeganiem ludowych mądrości utożsamiono fakt, że dziecko odziedziczy złe cechy charakteru lub talenty. Natomiast na podstawie zachowania dziecka w czasie chrztu prognozowano jego przyszłość. Dziś mało kto wierzy w chrzcielne zabobony, nadal jednak wiele osób je powtarza, a nawet stosuje. Najczęściej do ubranka wkładamy cukierki lub do kościoła dziecko wnosimy, wchodząc prawą nogą, aby potem nie żałować, gdy pech przyjdzie. Wdrożenie w życie wielu przesądów nie jest groźne i jest miłą tradycją. Nie warto jednak zabobonom przypisywać jakąkolwiek moc. 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel