Twój koszyk jest pusty

Ubranka do chrztu dla chłopca - Co wybrać?

2022-02-22
Ubranka do chrztu dla chłopca - Co wybrać?

Chrzest to pierwszy sakrament, jaki przyjmuje dziecko. To bardzo ważny obrzęd w tradycji chrześcijańskiej. Podczas niego kapłan polewa głowę dziecka wodą, przez co oczyszcza go z grzechu pierworodnego. Dodatkowo sakrament ten oznacza przyjęcie do wspólnoty kościoła i rozpoczęcie życia w wierze chrześcijańskiej. W Polsce chrzest przyjmują najczęściej małe dzieci, dlatego wszystkie słowa formułek oraz czynności niezbędne podczas ceremonii wykonują rodzice dziecka i rodzice chrzestni. Po mszy świętej organizowany jest poczęstunek lub przyjęcie w restauracji.

Chrzest wymaga załatwienia formalności oraz organizacji uroczystości — od zaproszeń, aż po dekoracje i odpowiednie ubrania dla rodziców oraz dziecka. To impreza formalna, na której wymagany jest strój elegancki. Mężczyźni najczęściej włożą garnitur, kobiety — stylowe sukienki lub garsonki. Dziecko także musi mieć na tę okoliczność właściwie dobrane ubranko.

W co ubrać chłopca do chrztu?

Dawniej do chrztu ubierano tak samo dziewczynki i chłopców. Najpierw obowiązywały długie sukienki, pełne ozdób i koronek w kolorze białym. Potem zastąpiły je praktyczne, ale bardzo niewygodne, duże beciki ze śliskiego tiulu, najczęściej różowe lub niebieskie. Dziś większość rodziców wybiera na chrzest ubranka wygodne, szyte z przewiewnych materiałów. 

W sklepach znajdziemygotowe zestawy z ubrankami dla chłopców. To mogą być garniturki dla chłopca: elegancki strój złożony ze spodni, koszuli, marynarki oraz czapeczki. Do tego wystarczy dobrać odpowiedniebuciki oraz okrycie wierzchnie na chłodniejsze dni.

Eleganckie ubranko do chrztu dla chłopca

Chrzest to uroczystość wymagająca od gości rodziców, rodziców chrzestnych, a także od chrzczonego malucha eleganckiego stroju. Na taką okazję najlepiej dla chłopca wybrać komplet ubranek składający się z marynarki, koszuli, spodni, muszki lub krawata oraz czapeczki. Możemy wybraćklasyczny garniturek w białym kolorze z elegancką kremowo-czarną kamizelką zapinaną na ozdobne guziczki.

W zestawie jest w tym samym wzorze czapeczka oraz muszka. Bardzo stylowy będzie takżekomplet w niebieskim kolorze, który ma na marynarce oraz muszce atrakcyjne wykończenia w pepitkę. Do takiego zestawu idealnie będą pasowały wygodnebiałe welurowe bucikina rzepy z płóciennymi wstawkami.

Wygodne ubranka do chrztu dla chłopca

W czasie ceremonii chrztu, oprócz elegancji, ważna jest także wygoda dziecka. Jeśli nasz maluch jest niespokojny, płaczliwy i lubi się wiercić, wtedy warto postawić na ubranka komfortowe z materiałów delikatnych, miłych w dotyku i niedrapiących. W takim przypadku można zrezygnować z klasycznego garniturku i samodzielnie skompletować własny zestaw ubranek.

W komplecie możemy także wybrać wygodne, białe body przypominające koszulę, do tego dobrać spodnie z przepuszczającej powietrze tkaniny oraz sweterek w kolorze szarym lub granatowym. Do takiego zestawu dobrze będą pasowały szelki oraz sportowe buciki-trampeczki. Jeśli jest ciepło, możemy zrezygnować z czapeczki, natomiast na chłodniejsze dni warto wybrać wygodne nakrycie głowy.

Modne zestawy do chrztu dla chłopca na różne pory roku

Ubranko do chrztu dla chłopca powinno być także dostosowane do pory roku, podczas której odbędzie się uroczystość. Latem lepiej wybrać komplety ubranek z delikatnych, przewiewnych materiałów. Co więcej, podczas upałów najlepiej postawić na koszulę lub body z krótkim rękawkiem oraz na spodenki. Do tego można na wypadek ochłodzenia lub zmiany aury dobrać sweterek albo marynarkę.

Ważnym dodatkiem letniego stroju są przewiewne buciki, najlepiej wybrać białe,aksamitne sandałki. Zimą możemy dziecku założyć eleganckie ubranka do chrztu, czyli klasycznyniebiesko-granatowy garniturek złożony z marynarki, koszuli, spodni, czapeczki oraz muszki. Do tego warto dobrać rajstopki, skarpetki oraz ciepłewelurowe buciki w kolorze granatowym.

Ważnym dodatkiem zimowego stroju do chrztu dla chłopca jest wierzchnie nakrycie. Może to być kurteczka lub płaszczyk. Jeśli dziecko jest malutkie, żeby nie zmarzło podczas mszy, można na podstawowy strój założyć mu cieplutki i wygodny śpiwór lub dodatkowo owinąć go kocykiem.

Oryginalne ubranka do chrztu dla chłopca

Wybierając ubranko do chrztu, warto je dobrać do wieku pociechy. Mniejsze dziecko będzie bardziej się wierciło i może być niespokojne podczas mszy świętej. W związku z tym strój musi być wygodny, nie powinien być również ze śliskich materiałów, ponieważ wtedy trudniej będzie utrzymać dziecko podczas ceremonii. Dla malucha do trzech miesięcy dobrze jest wybrać body, śpioszki i spodenki z szelkami lub jednoczęściowy zestaw dopasowany do potrzeb noworodków.

Starszemu chłopcu, do roku, można wybrać eleganckie ubranka do chrztu, np.garnitur z muszką. Jednak warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są gotowe zestawy. Sztuczny materiał nie przepuszcza powietrza, co może sprawić, że pociecha w trakcie ceremonii spoci się i będzie niespokojna.

Dodatki potrzebne podczas chrztu

Chrzest to uroczystość, do której trzeba się dobrze przygotować. Ważne jest załatwienie formalności w kancelarii kościelnej, organizacja przyjęcia, wybranie chrzestnych oraz zaproszenie gości i kupienie dekoracji. Niezwykle istotne jest właściwe dobranie stroju dla chrzczonego chłopca, a także zakupienie dodatków, które będą potrzebne podczas uroczystości.

Niezbędnym elementem ceremonii jestświecazapalana przez chrzestnego w trakcie mszy świętej. Drugim ważnym dodatkiem jestbiała szatka nakładana na dziecko podczas sakramentu chrztu. W niektórych regionach kupno świecy jest powinnością ojca chrzestnego, natomiast za dostarczenie szatki odpowiedzialna jest matka chrzestna. Jeśli jednak nie znamy takiego obyczaju,zestaw świeca z szatką mogą zakupić rodzice malucha.

Chrzest to niezwykłe wydarzenie w życiu dziecka oraz całej rodziny. Rodzice malucha wkładają dużo wysiłku w organizację uroczystości, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem bez żadnych zakłóceń. Podczas ceremonii w kościele ważne jest wyciszenie dziecka oraz jego komfort. Bardzo pomocny w tym będzie wygodny i przewiewny ubiór. Dobrze jest także zadbać o to, aby maluch w swojej kreacji wyglądał elegancko.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel