Co jest potrzebne do chrztu?

Obmycie dokonywane podczas sakramentu chrztu zwane jest oświeceniem. Chrzest jest pierwszym sakramentem przyjmowanym przez chrześcijanina. Za jego pośrednictwem dokonuje się przejście człowieka do nowego życia z Bogiem. Na znak zapoczątkowania nowego życia w wierze chrześcijańskiej dziecko otrzymuje imię. Powinno ono być dobrane tak, aby maluch miał swojego świętego patrona.
Chrzest święty wprowadza ochrzczonego do wspólnoty Kościoła, od tego momentu chrześcijanin powinien żyć zgodnie z wyznacznikami wiary i przykazaniami. Jeśli do chrztu przystępuje niemowlak, trudno od niego oczekiwać, że będzie postępować zgodnie z kościelnymi kanonami. Jednak tutaj swoją rolę mają rodzice i rodzice chrzestni, którzy mają wychować dziecko w wierze katolickiej.
Dawniej chrzest odbywał się poprzez potrójne zanurzenie w wodzie. Dziś sakrament ten wygląda bardziej symbolicznie, odbywa się poprzez polanie głowy chrzczonego. Jednak jego symbolika i znaczenie w wierze chrześcijańskiej jest wciąż takie samo. Aby dziecko mogło przyjąć chrzest święty, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki i należy załatwić formalności w parafii, gdzie będzie odbywała się uroczystość.
Formalności chrztu świętego – akt urodzenia dziecka
Chrzest dziecka przygotowują rodzice, to oni są odpowiedzialni za wybór imienia, rodziców chrzestnych, formalności oraz organizację przyjęcia po uroczystości w kościele. Ustalenie i zatwierdzenie terminu chrztu należy zrealizować z wyprzedzeniem. Najlepiej zrobić to miesiąc lub dwa wcześniej. Wybierając się do kancelarii parafialnej w celu załatwienia formalności związanych z chrztem, trzeba przygotować dokumenty, które są niezbędne przy tym sakramencie:
-
odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;
-
świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka, jeśli małżeństwo było zawarte w innej parafii;
-
dane rodziców chrzestnych;
-
zaświadczenia rodziców chrzestnych z parafii zamieszkania;
-
zaświadczenia (karteczki) o odbytej spowiedzi.
Dodatkowo trzeba pamiętać o opłacie za sakrament chrztu. Jest ona indywidualnie ustalana przez proboszcza parafii zamieszkania rodziców dziecka.
Wymagania kościelne dla rodziców chrzestnych
Osoby wybrane na rodziców chrzestnych dziecka muszą dostarczyć zaświadczenia ze swojej parafii potwierdzające, że są wierzącymi katolikami. Dodatkowo muszą przynieść na chrzest podpisane przez spowiadającego ich kapłana karteczki spowiedzi. Rodzice chrzestni muszą spełnić wymagania istotne z punktu widzenia kościoła i wiary chrześcijańskiej.
Po pierwsze matką lub ojcem chrzestnym może zostać tylko praktykujący wyznawca religii chrześcijańskiej. Potwierdzeniem tego jest zaświadczenie wystawiane przez kapłana. Dodatkowo kandydat na rodzica chrzestnego musi mieć więcej niż 16 lat, mieć przyjęty sakrament bierzmowania oraz być stanu wolnego lub żyć w sakramentalnym małżeństwie.
Dodatkowo warto wiedzieć, że rodzicem chrzestnym dziecka nie może zostać matka ani ojciec malucha. W przypadku, gdy wybrana na rodzica chrzestnego osoba należy do niekatolickiej wspólnoty chrześcijańskiej (np. kościół protestancki), wtedy może być ona tylko tzw. świadkiem chrztu i tylko w sytuacji, gdy drugi rodzic chrzestny jest katolikiem.
Jakie ubranko dla dziecka do sakramentu chrztu?
Ubranko na chrzest dziecka powinno być odświętne, eleganckie, ale także wygodne. Dla dziewczynek najczęściej wybierane są delikatne tiulowe sukienki, koronkowe bolerka oraz ozdobne opaski lub czapeczki. Do tego niezbędne jest wygodne body, skarpetki lub rajstopki, białe aksamitne buciki oraz okrycie wierzchnie na chłodniejsze dni, np. płaszczyk lub kocyk do okrycia.
Dla chłopca na chrzest najbardziej odpowiedni jest odświętny garnitur. Najlepiej, jeśli w zestawie jest marynarka, spodnie, koszula, mucha lub krawat i czapeczka. Do tego potrzebne będzie jeszcze body, skarpetki oraz buciki. Warto także przygotować sobie coś do okrycia maluszka na wypadek, gdyby w kościele było chłodniej niż na zewnątrz.
Chrzest dziecka – akcesoria
Sakrament chrztu jest udzielany w kościele. To obrzęd religijny, w czasie którego niezbędna jest obecność chrzczonego dziecka, jego rodziców, rodziców chrzestnych oraz zaproszonych gości. W czasie mszy świętej wszystkie formułki i czynności związane z sakramentem w imieniu dziecka wykonują rodzice i chrzestni.
Dopełnieniem chrztu są akcesoria potrzebne podczas obrzędu. Pierwszym z nich jest świeca na chrzest (gromnica), którą ojciec chrzestny zapala od paschału podczas ceremonii. Drugim ważnym elementem sakramentu jest biała szatka, którą matka chrzestna nakłada na dziecko w trakcie uroczystości. Jeśli po chrzcie organizujemy przyjęcie w domu czy też restauracji, warto zadbać także o zaproszenia, tort i odpowiednie dekoracje.
Chrzest dziecka – upominki
Z okazji chrztu dziecka są mu wręczane upominki. Najczęściej to gotówka. Może być ona spakowana w elegancką, personalizowaną kartkę na chrzest. Chrzestni częściej decydują się na prezenty pamiątkowe jak biblia dla dzieci z dedykacją lub różaniec. Popularniejszym prezentem na chrzest jest spersonalizowana biżuteria, może to być np. złoty medalik z Matką Boską z inicjałami dziecka i datą chrztu lub srebrny medalik z wizerunkiem Jezusa z grawerem imienia dziecka i datą uroczystości. Jako prezent z okazji chrztu dziecka można mu podarować eleganckie sztućce w pudełku z dedykacją, srebrną grzechotkę z grawerem lub srebrny smoczek z różowym misiem z indywidualnym grawerem.
Chrzest dziecka to uroczystość, która wymaga wielu przygotowań, formalności oraz organizacji przyjęcia. Wszystkie dokumenty i rzeczy potrzebne do chrztu świętego załatwiają rodzice. Ich obowiązkiem jest także wybór rodziców chrzestnych oraz imienia dla dziecka. Przed ustaleniem terminu uroczystości warto zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, w tym akt urodzenia i akt sakramentu małżeństwa. Dodatkowo warto poprosić chrzestnych, aby nam dostarczyli dokumenty potwierdzające, że są osobami wierzącymi.