Twój koszyk jest pusty

Co potrzebne do chrztu?

2020-03-25
Co potrzebne do chrztu?

Dzień chrztu świętego to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Rodzice dziecka robią wszystko, aby nadać tej uroczystości wyjątkową oprawę: zapraszają gości i przygotowują przyjęcie. W tym dniu najważniejszy jest jednak sam sakrament. Czy na pewno wiesz, co jest potrzebne do chrztu? Jakie obowiązki mają rodzice, a jakie chrzestni? Poniżej lista, dzięki której o niczym nie zapomnisz.

Dokumenty do chrztu świętego

Chęć ochrzczenia dziecka najlepiej zgłosić kapłanowi wcześniej, około dwóch miesięcy przed uroczystością. Aby sporządzić akt sakramentu chrztu, niezbędne są następujące dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka,
  • świadectwo sakramentu ślubu kościelnego rodziców lub zgoda proboszcza na chrzest dziecka,
  • dokumenty potwierdzające tożsamość matki i ojca (czyli na przykład dowody osobiste).

 

Zaświadczenie do chrztu muszą złożyć także rodzice chrzestni. Do udzielenia chrztu dziecku niezbędne są:

  • zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych, potwierdzające, że dana osoba może pełnić funkcję matki chrzestnej lub ojca chrzestnego,
  • dane osobowe chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, wyznanie),
  • zaświadczenie o odbytej niedawno spowiedzi (dotyczy zarówno chrzestnych, jak i rodziców dziecka).

 

Co ważne, aby być rodzicem chrzestnym trzeba również spełnić kilka warunków. Matka chrzestna i ojciec chrzestny powinni mieć ukończone 16 lat, być katolickiego wyznania i otrzymać sakrament bierzmowania. Na chrzestnych zazwyczaj wybierane są osoby bliskie rodzinie i zaufane, które pomogą w opiece nad dzieckiem i będą jego duchowym przewodnikiem.

Co do chrztu, czyli wyprawka dla malucha

Tradycyjna wyprawka do chrztu świętego obejmuje trzy elementy: ubranko do chrztu, białą szatę i świecę. Ubranko dla dziecka powinno być przede wszystkim wygodne i utrzymane w jasnej kolorystyce. Biała sukienka, śpioszki lub body sprawią, że maluszek będzie wyglądał elegancko i schludnie. Warto pamiętać także o białej czapce i bucikach. Zgodnie z tradycją, zakupem białej szatki do chrztu zajmuje się matka chrzestna. Szata to nie tylko niezbędny element podczas chrztu, ale również niezwykła pamiątka tego wyjątkowego wydarzenia. Należy więc zadbać o to, aby była piękna i okazała. Możesz zamówić spersonalizowaną szatę do chrztu, na przykład z imionami dziecka i datą urodzenia. Zakupem świecy powinien zająć się ojciec chrzestny. Podobnie jak w przypadku szatki, taka świeca może być pamiątką dla malucha i jego rodziców. Warto więc zadbać o to, aby była ozdobiona pastelowymi wstążkami, koronką lub kryształami. Na świecy można umieścić grawer z imieniem dziecka lub dedykację.

Prezenty na chrzest

Chrzciny dziecka w kościele lub kaplicy to jeden z najważniejszych sakramentów w życiu katolika. Po uroczystości zazwyczaj odbywa się przyjęcie dla rodziny, organizowane przez rodziców. Każdy z gości chce podarować nowemu członkowi katolickiej społeczności coś wyjątkowego. Wśród najpopularniejszych prezentów na chrzest są liczne dewocjonalia (w tym obrazki z podobiznami świętych), złota biżuteria i bardzo popularne prezenty personalizowane. Upominek na chrzest święty powinien być przede wszystkim pamiątką dla dziecka i jego rodziców.

Szeroka oferta naszego sklepu

Wiele rzeczy potrzebnych do chrztu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Dostępne są u nas świece i szatki, zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Możesz kupić je oddzielnie lub w specjalnie przygotowanym zestawie. Wyjątkowego charakteru wyprawce doda możliwość spersonalizowania produktu - na świecy i szatce możesz umieścić zdjęcie malucha i indywidualną dedykację. Wśród najpopularniejszych prezentów od chrzestnych są złote medaliki, które będą towarzyszyć dziecku przez całe jego dzieciństwo, aż do sakramentów komunii i bierzmowania. Dla dziewczynek idealnym prezentem będą eleganckie pozytywki, które są nie tylko piękną pamiątką, ale również elementem dekoracyjnym dziecięcego pokoju. Małemu chłopcu możesz podarować skarbonkę, w której rodzice od pierwszych chwil życia będą odkładać oszczędności. Warto również zainwestować w ramki i albumy dla najmłodszego członka rodziny. Zdjęcia robione podczas chrztu świętego są niezwykłą pamiątką, a dziecko będzie do nich powracało nawet w dorosłym życiu.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel