Twój koszyk jest pusty

Czy na bierzmowanie daje się prezenty?

2021-01-05
Czy na bierzmowanie daje się prezenty?

Sakrament bierzmowania to ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Z tej okazji najczęściej nie urządzamy żadnych większych uroczystości, jednak często uczestniczą w wydarzeniu oprócz rodziców i świadka także chrzestni i dziadkowie. Goście zawsze mają dylemat, czy z okazji bierzmowania daje się prezenty, a jeśli tak, to jakie. Podpowiadamy, co można podarować nastolatkowi na tę okazję.

 

W czasie uroczystości chrztu świętego człowiek staje się świątynią Ducha Świętego, natomiast podczas bierzmowania otrzymuje siedem darów Ducha Świętego: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża. Bierzmowanie to sakrament pogłębiający wiarę i wtajemniczający, przede wszystkim ma wymiar duchowy. Jest udzielany przez biskupa czasie uroczystej mszy świętej. Niezbędnym uczestnikiem bierzmowania jest świadek, którego sam wybiera bierzmowany. W uroczystości uczestniczą również rodzice, czasami chrzestni i babcie z dziadkami.

  

Bierzmowanie - dokumenty i zwyczaje

Osoba, która przystępuje do sakramentu bierzmowania, musi dostarczyć do parafii, gdzie odbędzie się uroczystość, metrykę chrztu oraz zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej. Może to być także ostatnie świadectwo katechizacji. Jeśli do sakramentu przystępuje osoba starsza, powinna dostarczyć świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej. W trakcie bierzmowania wybiera się imię - inne niż otrzymane w czasie chrztu. Najczęściej powinno to być to imię świętego lub błogosławionego, który może być wzorem dla bierzmowanego.  Ważną rolę podczas uroczystości odgrywa świadek, który musi w trakcie sakramentu położyć prawą dłoń na prawym ramieniu osoby przystępującej do sakramentu.

 

Uniwersalny prezent na bierzmowanie

Bierzmowanie to uroczystość skromna, spędzana w gronie najbliższej rodziny. Jednak i z tej okazji uczestnicy dają bierzmowanemu upominki. Najbardziej uniwersalnym prezentem z okazji bierzmowania, zwłaszcza gdy nie wiemy, co dać, jest gotówka. Możemy ją umieścić w stylowej karcie okolicznościowej ozdobionej ażurowym wzorem i cyrkoniami oraz dołączyć piękne życzenia. Uniwersalny upominek z okazji bierzmowania to album na zdjęcia, który dodatkowo może zostać ozdobiony specjalną dedykacją wykonaną innowacyjną metodą UV. Niezwykłą pamiątką sakramentu dla bierzmowanego może być także oryginalny obrazek z drzewkiem i gołębiem symbolizującym Ducha Świętego oraz czapką biskupią, na odwrocie można umieścić dowolny grawer z życzeniami lub datą bierzmowania.

 

Prezent na bierzmowanie od chrzestnych

Chrzestni pełnią wyjątkową funkcję w życiu chrześniaka. Często uczestniczą w nim aktywnie i są zapraszani na większość ważnych uroczystości jak komunia, urodziny oraz bierzmowanie. Ten ostatni sakrament jest dużo skromniej obchodzony niż komunia święta, jednak i z tej okazji chrzestni mogą podarować bierzmowanemu pamiątkowy upominek. Może to być bardzo stylowy srebrny różaniec zapakowany w pudełeczko ze specjalną dedykacją. Niecodziennym pomysłem na prezent z okazji bierzmowania jest piękna figurka, szkatułka ozdobiona zielonym kwiatkiem z kryształkami Swarovskiego, która dodatkowo może być ozdobione grawerem z datą uroczystości oraz inicjałami chrześniaka.

 

Biżuteria jako prezent na bierzmowanie

Biżuteria to prezent pasujący na każdą okazję, może także zostać podarowana na sakrament bierzmowania. W tej kategorii mamy duży wybór upominków pasujących zarówno dla chłopca, jak i dziewczyny. Dla bierzmowanego pamiątkowym prezentem może być srebrny lub zloty łańcuszek z krzyżykiem, który na odwrocie będzie miał wygrawerowane imię, inicjały bierzmowanego oraz datę sakramentu. Możemy również wybrać naszyjnik złoty z zawieszką kwadratową lub w kształcie serca z wizerunkiem Marki Boskiej z grawerem zapakowany w stylowe pudełko z dedykacją.

 

Ciekawym upominkiem, zwłaszcza dla dziewczyny, może być bardzo modna w ostatnim czasie srebrna lub złota bransoletka celebrytka z jedną lub kilkoma przywieszkami, np. z serduszkami lub aniołkami i specjalnym grawerem. Możemy również podarować bierzmowanej nastolatce stylowe srebrne kolczyki z różowymi cyrkoniami zapakowane w eleganckie pudełko z dedykacją.

 

Prezent od świadka

Świadek jest szczególnym uczestnikiem sakramentu bierzmowania, ponieważ bierze w nim czynny udział. Dodatkowo często to osoba szczególnie bliska bierzmowanemu. Świadek powinien podarować nastolatkowi przyjmującemu sakrament prezent pamiątkowy. Może to być wyjątkowy złoty łańcuszek zapakowany w stylowe pudełko z dedykacją. Do niego można dobrać złoty medalik z Matką Boską i dzieciątkiem. Z okazji bierzmowania można również podarować dziewczynie piękną posrebrzaną szkatułę na drobiazgi lub biżuterię ze specjalnym grawerem. Natomiast dla chłopca oryginalnym i pamiątkowym upominkiem może być obrazek z płaskorzeźbą wykonaną w technologii bilaminatu z dedykacją na odwrocie.

Bierzmowanie to wydarzenie, które nie jest tak uroczyście celebrowane, jak chrzest czy komunia święta. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z prezentów na bierzmowanie. Nie musi to być nic dużego czy drogiego, wystarczy drobny upominek. Liczy się przecież tak naprawdę gest.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel